Magas infláció

Simor: az MNB az árstabilitással támogathatja a növekedést

A Magyar Nemzeti Bank az árstabilitás elérésével és fenntartásával támogathatja a növekedést, de megfelelő gazdasági környezetben a kamatszint további mérséklése is hozzájárulhat ehhez.

2013.02.28 14:39MTI

Monetáris politikai eszközökkel a gazdasági növekedés közvetlen támogatására csak korlátozott mértékben volt lehetőség a válság miatt - mutatott rá Simor András. Jelezte, amennyiben az inflációs és egyéb gazdaságpolitikai kockázatok lehetővé teszik, az MNB számára a gazdaság ösztönzésére a kamatszint további mérséklése lehet a legfőbb eszköz. Hozzátette ugyanakkor: a mennyiségi lazítás folytatása a nulla kamatszint eléréséig csak a kockázatok szükségtelen növekedését, valamint a monetáris politika átláthatóságának csökkenését eredményezné.   
   
A jelenlegi magas infláció kockázatot jelent a középtávú inflációs folyamatokra - hangsúlyozta az MNB elnöke, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy tartósan alacsony inflációs környezet csak a fiskális politika támogatásával alakulhat ki.
   
Az elnök a devizatartalékokról elmondta, ennek összege tavaly év végén 33,9 milliárd euró volt. Véleménye szerint az MNB a válság tapasztalataira és a magyar sajátosságokra egyaránt figyelve olyan devizatartalék-stratégiát követ, amely biztosítja, hogy a jegybanktörvényben is meghatározott, a tartalékokkal összefüggő feladatait el tudja látni.
    Az MNB múlt évi 39,8 milliárd forintos veszteségének hátterében az áll, hogy az MNB a devizatartalékot döntően forint forrásokból finanszírozza, de a devizahozamok alacsonyabbak a forintkamatoknál - közölte az elnök. Hozzáfűzte, hogy a jegybank működési költsége tavaly 11,6 milliárd forintot tett ki, ami 230 millióval kevesebb a 2011. évinél.
   
Az elnök sikeresnek minősítette a 2012 közepén elindult napközbeni átutalási rendszert, amelynek révén az elektronikusan beadott átutalási megbízások teljesítési ideje a korábbi egy munkanapról maximum 4 órára csökkent. A lerövidült teljesítési határidő eredményeképpen a pénzforgalmi szolgáltatók lakossági és vállalati ügyfelei időt és pénzt takaríthatnak meg.
  
  "A jegybank vezetésének az elmúlt hat évben nem sikerült egészséges párbeszédet kialakítania a politikusokkal, kormányoktól függetlenül, és ez nem az MNB vezetésén múlt. Jó lenne, ha a politikusok megértenék, hogy mi egy független jegybank szerepe az országban, és a független jegybank milyen értéket jelent a gazdaság és a befektetők számára" - fogalmazott egy újságírói kérdésre válaszolva Simor András.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.