IMF/EU
A nemzetközi szervezetek pozitívan értékelik a hiánycsökkentő lépéseket
Örömteli, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió delegációi pozitívan értékelték azokat a lépéseket, amelyeket Magyarország az elmúlt két évben a pénzügy egyensúly megteremtése érdekében tett.
2013.01.28 19:16MTIUgyanakkor néhány kérdésben a magyar kormány másképp ítéli meg a helyzetet, mint a nemzetközi szervezetek szakértői. A miniszter azt követően nyilatkozott az MTI-nek hétfőn, hogy a két szervezet közleményben tájékoztatott országlátogatásának legfontosabb tanulságairól. A tárca nélküli miniszter a pozitívumok között említette, hogy az adósság tekintetében egyértelműen kedvező trendet vázolt a valutaalap jelentése. Ráadásul ennél sokkal erőteljesebben üdvözölte az Európai Bizottság azt, "amit az államadósság csökkentésében láttunk".
Varga Mihály szerint örömteli, hogy ezek a jelek "azt mutatják, hogy Magyarország még az idén kikerülhet majd az Európai Unió túlzottdeficit-eljárásának hatálya alól", ahogy az is, hogy "az aktivitási ráta jelentősen nőtt, a foglalkoztatás elérte a válság előtti szintet, és ezzel párhuzamosan a termelőkapacitások jelentős bővülése is megfigyelhető az utóbbi hónapokban".
A tárca nélküli miniszter szerint ugyanakkor maradt néhány olyan kérdés, amelyben a magyar kormány változatlanul másképp látja a helyzetet és a lehetséges megoldásokat, mint a nemzetközi szervezetek szakértői. Ezek közül a legfontosabb a bankok adóztatásának kérdése, mondta Varga Mihály, jelezve, hogy az IMF ezt olyan akadálynak látja, amely a növekedést fékezi.
Úgy fogalmazott: a magyar kormány teljesen egyetért abban, hogy szükség van a növekedés ösztönzésére és a potenciális növekedési ütem megerősítésére, eközben azt is hangsúlyozza, hogy az elért egyensúlyt meg kell tartani. Hangoztatta: "nekünk ragaszkodnunk kell ahhoz, hogy a 3 százalék alatti költségvetési hiány erre az évre is teljesüljön".
Az idei költségvetésben is betervezett bevételek vannak ezekből az adónemekből - tette hozzá. A miniszter arra a felvetésre, hogy az IMF kiadott közleményében a kormányénál kedvezőtlenebb, 3 százalék feletti hiánypályát jósolt, úgy válaszolt: a szervezetnek nem is a magyar kormánnyal hanem az Európai Bizottsággal van vitája, hiszen utóbbi a tavalyi őszi országjelentésében 3 százalék alatti idei hiánnyal számolt, és "a mostani megbeszéléseken a bizottság nem is jelezte, hogy ebben a kérdésben módosítani akarja az álláspontját".
Varga Mihály megerősítette, hogy a most lezárult egyeztetéseken - a terveknek megfelelően - nem esett szó a hiteltárgyalásokról, ahogy arról sem, hogy milyen menetrend szerint kezdhetik újra a hivatalos tárgyalásokat. "Ez felülvizsgálati eljárás volt, és ennek megbeszélése történt az elmúlt két hétben" - erősítette meg.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06