Ha késik az adósságlimit emelése
A Fitch felülvizsgálhatja az amerikai osztályzatot
A Fitch Ratings szerint ugyan rendkívül alacsony az Egyesült Államok, mint szuverén adós törlesztésképtelenné válásának kockázata, mivel a Kongresszus várhatóan meg fogja emelni az államadósság-limitet, az intézkedés késedelme esetén azonban a hitelminősítő felülvizsgálja az amerikai államadósságra érvényben tartott lehetséges legjobb, "AAA" osztályzatát.
2013.01.15 16:52MTIA Fitch szakelemzői szerint ha megismétlődik a 2011 augusztusában egyszer már lezajlott adósságlimit-válság, az "kötelezné" a céget arra, hogy felülvizsgálja az Egyesült Államok gazdaságpolitikai intézményrendszerének megbízhatóságáról és kiszámíthatóságáról, valamint a hiteles középtávú hiánycsökkentési terv elérésének kilátásairól alkotott megítélését.
A Fitch szerint az adósságlimit-rendszer nem hatékony, és potenciálisan veszélyes mechanizmusa a költségvetési fegyelem kikényszerítésének. Nem veszi ugyanis elejét az olyan adó- és kiadási döntéseknek, amelyek a plafont meghaladó adósság-kibocsátással járnak, az adósságplafon megemelésének elmaradása esetére kidolgozott szankciók pedig a szuverén törlesztésképtelenség kockázatát idézik fel.
Az adósságlimit emelését megelőző, elhúzódó vita ugyan nem kivételes esemény, ám tekintettel a békeidőben példátlan méretűre duzzadt amerikai államháztartási hiányra és adósságállományra, a limit emelésének bármilyen késedelme folyamatosan növeli annak a kockázatát, hogy a szövetségi kormány nem lesz képes időben eleget tenni fizetési kötelezettségeinek - áll a Fitch elemzésében.
A hitelminősítő szerint amikor a Kongresszus legutóbb, 2011 augusztusában megemelte az államadósság-limitet, az Egyesült Államok kormánya már veszélyesen közel járt ennek a helyzetnek a kialakulásához.
A Fitch Ratings szerint erősen bizonytalan, hogy mi történne, ha a Kongresszus nem emeli meg az adósságlimitet, mielőtt az amerikai pénzügyminisztérium kimeríti hitelfelvételi mozgásterét és készpénztartalékait.
Mivel a pénzügyminisztériumnak nettó új adósság-kibocsátásra nincs törvényi felhatalmazása, a tárca az államháztartási deficit azonnali felszámolására kényszerülne. Ez viszont az amerikai szövetségi költségvetés olyan mértékű zsugorodását jelentené, amely kétszeresen haladná meg a "költségvetési szakadék", vagyis az államadósság-limit előző emelésének feltételrendszereként kidolgozott drasztikus - az amerikai GDP-érték 4 százalékának megfelelő - konszolidáció mértékét - áll a Fitch keddi londoni elemzésében.
A "költségvetési szakadék" intézkedéscsomagjának januárra tervezett életbe lépését az utolsó pillanatban egy átmeneti kompromisszummal sikerült elhalasztani. Egybehangzó elemzői prognózisok szerint ha a több mint 600 milliárd dolláros megszorító csomag változatlan formában életbe lépne, az recesszióba sodorhatná az amerikai gazdaságot és jó eséllyel a világgazdaság egészét.
A Fitch Ratings keddi londoni elemzése szerint nem biztosított, hogy az amerikai pénzügyminisztérium az adósságszolgálat teljesítését számtalan egyéb kötelezettsége, köztük a társadalombiztosítási juttatások és az adó-visszatérítések folyósítása, vagy az állami alkalmazottak bérének kifizetése elé sorolná-e. Ez utóbbi kifizetések hátralékba kerülése nem jelentene törlesztésleállási eseményt a szuverén besorolás szempontjából, mégis "nagy valószínűséggel" az Egyesült Államok leminősítését eredményezné, akkor is, ha az amerikai kormány változatlanul eleget tesz adósságtörlesztési kötelezettségeinek - áll a Fitch Ratings elemzésében.
A hitelminősítő közölte, hogy ha nem születik olyan hiteles középtávú deficitcsökkentési terv, amely összeegyeztethető a gazdasági kilábalás folytatódásával és az amerikai közfinanszírozás hosszú távú fenntarthatóságába vetett bizalom helyreállításával, akkor a Fitch Ratings az idén valószínűleg leminősíti az Egyesült Államokat, akkor is, ha sikerül elkerülni az újabb adósságlimit-válságot.
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's már az előző adósságlimit-vita idején, 2011 augusztusában megvonta az Egyesült Államoktól az "AAA" államadós-osztályzatot, először azóta, hogy a szuverén amerikai adósságra ezt az elit besorolását a cég 1941-ben megadta.
Az S&P annak idején azzal a véleményével indokolta a döntést, hogy az akkori adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06