Kamatdöntés

Londoni elemzők: tartós forintgyengülés esetén leállhat az enyhítés

Továbbra is erős reálgazdasági érvek szólnak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris enyhítési ciklusának folytatása mellett, tartós forintgyengülés esetén azonban leállhat a kamatcsökkentési folyamat.

2012.12.17 17:50MTI

Daniel Hewitt, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza hétfői helyzetértékelésében a hazai piaci bizalomvesztés vagy az erősödő globális kockázatkerülés okozta tartós forintgyengülést nevezte a legfőbb olyan kockázati tényezőnek, amely véleménye szerint útját állhatja a további magyarországi monetáris enyhítésnek.
   
A Barclays szakértője szerint a forint "valamelyes" gyengülése jól jöhet a magyar gazdaságnak, mivel javítja a versenyképességet, ám a háztartások és a vállalati szektor gyenge pénzügyi mérleghelyzete korlátot szab a magyar gazdaság árfolyamveszteség-tűrő képességének.
   
Mindemellett a forintgyengülés a hazai össztermékhez (GDP) mért szuverén devizaadósság-rátát is emelné.
   
Hewitt szerint mindazonáltal "erőteljesnek tűnnek" a jegybanki kamatcsökkentések folytatása mellett szóló érvek. Az infláció meredek ívben lassul, és 2013-ban 4 százalék alá kerülhet az éves ütem.
   
A teljes kosárra számolt tizenkét havi infláció alapján a jegybanki reálkamat most már pozitív tartományban van, az előrejelzett inflációs ütemhez mérve pedig kifejezetten magas, miközben a gazdaság növekedési jelzőszámai gyengébbek a korábban vártnál - fejtegette a Barclays vezető londoni elemzője.
   
Hewitt hangsúlyozta ugyanakkor azt a véleményét is, hogy ha az enyhítési lépések a piac megítélése szerint idő előttinek bizonyulnak - aminek kockázatára a monetáris tanács három belső tagja rendre felhívja a figyelmet -, és ez forintgyengüléshez vezet, akkor az MNB "védelmi jellegű lépésekre" kényszerülhet.
   
Ugyanerre a lehetőségre más nagy londoni házak is felhívták a figyelmet.
   
A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőcége, a Capital Economics közgazdászai az MNB jövőbeni kamatpályájáról összeállított legutóbbi előrejelzésükben megerősítették, hogy jelenleg érvényes prognózisuk szerint az euróövezeti adósságválság újbóli eszkalációja várható a következő egy évben, és a folyamat valószínűleg egészen addig a pontig fajul, hogy megkezdődik a valutaunió valamilyen formájú felbomlása.
   
A piaci hangulat ezzel járó romlása új IMF/EU-megállapodás hiányában a ház szerint akár védelmi jellegű kamatemelésekre is rákényszerítheti az MNB-t a tőkekiáramlás mérséklése végett.
   
A cég jelenlegi várakozása ezek alapján az, hogy jóllehet a következő hónapokban lehet még néhány MNB-kamatcsökkentés, ám ezeket később várhatóan vissza kell majd fordítani. A Capital Economics mindezt egybevetve azt valószínűsíti, hogy az MNB-alapkamat 2013 végén ismét a mostani 6,00 százalékon lesz.

Mindazonáltal nem ez a konszenzusos előrejelzés a londoni elemzői közösségben. A széleskörű citybeli várakozás az, hogy az MNB alapkamata jövőre 5,00-5,25 százalékig csökken.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.