Politikai természetű nem
IMF/EU-tárgyalások: csak gazdasági feltétele lehet a megállapodásnak
Az IMF/EU támogatásnak csak gazdasági természetű feltétele lehet, politikai nem.
2012.09.20 14:31MTIAz Országgyűlés elnöke az Európa Tanácshoz (ET) tartozó országok parlamenti elnökeinek konferenciáján vesz részt. A tanácskozás előtt kétoldalú találkozója volt Norbert Lammerttel, aki kifejtette azt a német álláspontot, hogy az európai válságkezelés során mindenkinek a maga problémáját kell megoldania, ha viszont ehhez közösségi segítséget igényel, akkor bizonyos feltételeknek meg kell felelni. Ez érvényes Magyarország esetében is - ismertette a magyar házelnök a német parlamenti elnök véleményét.
"Abban értettünk egyet, azt sikerült tisztáznunk, hogy ezek a feltételek, ha már pénzről van szó, csak gazdasági természetűek lehetnek, politikaiak nem" - mondta Kövér László. Az Országgyűlés elnöke elmondta, hogy tájékoztatta a Bundestag-elnököt a magyar parlament napirendjén levő kérdésekről, köztük a választási eljárással kapcsolatos tervezetről. Ez sem lesz éles vitáktól mentes - jelezte. A megbeszélésen szintén szóba került az IMF/EU tárgyalások ügye, annak összefüggése a magyar költségvetés tervezetével.
Kövér László külön megbeszélést folytatott Jean-Claude Mignon francia politikussal, az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének elnökével is. A találkozó után Mignon üdvözölte azt, hogy Magyarország kész megfogadni az ET égisze alatt működő alkotmányjogi tanácsadó testület, a Velencei Bizottság ajánlásait az ellentmondásosnak tekintett magyar törvényekkel kapcsolatban. Az Európa Tanács és annak különböző szervei Magyarország rendelkezésére állnak, készek áttekinteni e törvények szövegét, ő maga pedig bízik Magyarországban - mondta.
Utalt arra, hogy a Velencei Bizottság szakvéleménye olyan általános elveken alapul, amelyek az ET valamennyi tagországára nézve érvényesek. A 47 országot összefogó Európa Tanács kétévente rendezi meg a parlamenti elnökök konferenciáját. A csütörtökön nyílt kétnapos értekezlet egyik napirendi pontja a képviseleti demokrácia válsága.
Újságíróknak nyilatkozva Kövér László úgy vélekedett: valóban létezik egyfajta kiábrándultság egész Európában a képviseleti demokráciával kapcsolatban, miként azt Jean-Claude Mignon kettőjük kétoldalú találkozóján is hangoztatta. Az ET parlamenti közgyűlésének elnöke - mondta a magyar házelnök - azokra a szélsőséges pártokra utalt, amelyek az elmúlt választásokon sikert aratva bejutottak különböző nemzeti parlamentekbe.
Kövér László ehhez hozzátette: nem csak szélsőjobboldali, idegengyűlölő pártokról van szó, hanem olyan, általa "blöffpártoknak" nevezett tömörülésekről is, amelyeknek nincs valós megoldási javaslatuk a társadalom, a nemzet, illetve Európa gondjaira, csak éppen tiltakozásként, "rossz poénként indulnak a választásokon", és ezt a választók egy része pozitívan fogadja. Az Országgyűlés elnöke - mint közölte - azt a véleményét osztotta meg Jean-Claude Mignonnal, hogy az Európát ma sújtó válság nem elsősorban pénzügyi-gazdasági természetű, hanem morális természetű.
Szerinte az elmúlt 20-30 évben "a demokráciák alól kimosódott az a közös értékalap, amely ezeket a demokráciákat létrehozta". "Alapvető kérdésekben nagyon is eltérő módon gondolkodunk" - mondta Kövér, aki szerint Magyarország nem a vélt vagy valós hibáiért került "a szőnyeg szélére" és a nemzetközi fórumok érdeklődésének homlokterébe, "hanem mert sokak számára már halálra ítélt vagy ódivatú, kimúlóban levő értékeket elevenítettünk fel, és tettünk a politikánk középpontjába, ami nem mindenki számára elfogadható".