Javítani kell az etnikai kapcsolatokon

Az EU további reformokat vár Macedóniától

Az Európai Unióhoz való közeledés érdekében Macedóniának további reformintézkedéseket kell tennie.

2012.09.04 15:40MTI

Stefan Füle, bővítési EU-biztos kiemelte, hogy javítani kell az országban az etnikumok közötti kapcsolatokat. Macedóniában jelentős számú albán kisebbség él, és időről-időre fellángolnak a nemzetiségi konfliktusok. Az EU-biztos azt is elvárja a szkopjei vezetéstől, hogy szilárdítsa meg a véleménynyilvánítás szabadságát, mégpedig azzal, hogy megszünteti a becsületsértés büntetőjogi eszközökkel történő szankcionálását. Macedóniának emellett összhangba kell hoznia választási rendszerét a nemzetközi és az európai normákkal - derült ki a bővítési kérdésekben illetékes uniós biztos szavaiból.
 
"A regionális együttműködés és a jószomszédi kapcsolatok fenntartása lényeges része az EU-hoz való közeledés folyamatának" - mondta Füle. Megerősítette azt az uniós álláspontot, hogy a Görögországgal fennálló névvitában tárgyalások révén kölcsönösen elfogadható megoldást kell kimunkálni. Brüsszel támogatja mind a kétoldalú megbeszéléseket, mind az ENSZ égisze alatti egyeztetési folyamatot. A névvita lényege, hogy Athén nem hajlandó elfogadni az országot Macedónia néven, mert Görögországnak is van egy Macedónia nevű tartománya.
 
Régi, történelmi okokra visszavezethetően súlyos bizalmatlanság uralkodik a görög-macedón viszonyban, és Görögország a névvita miatt akadályozza a volt jugoszláv tagköztársaság EU-csatlakozási tárgyalásainak megkezdését. A megbeszélés utáni közös sajtótájékoztatón Ivanov reményének adott hangot, hogy az Európai Bizottság ősszel esedékes újabb Macedónia-jelentése nyomán Szkopje dátumot kap a csatlakozási tárgyalások megkezdésére.
 
Görögországot felelősségteljes magatartásra szólította fel a névvita kérdésében. A macedón elnök találkozott Brüsszelben Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkárral is, aki nyilatkozatában méltatta a nyugat-balkáni ország szerepvállalását a NATO vezette afganisztáni műveletekben, valamint a koszovói békefenntartó erő (KFOR) támogatása terén. A főtitkár üdvözölte, hogy Macedónia szilárdan tovább kíván haladni a NATO-csatlakozás útján.

Megerősítette, hogy az atlanti szövetség ajtaja továbbra is nyitva áll a csatlakozni kívánók előtt és elkötelezett a nyugat-balkáni térség mellett. Macedónia NATO-tagságának elnyerését mindazonáltal Görögország ugyanúgy akadályozza egyelőre, mint az uniós integrációs folyamatot.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.