Nagyságáról még korai beszélni
Román elővigyázatosság: újabb IMF-hitelszerződést akarnak
Románia újabb kétéves elővigyázatossági típusú hitelszerződést akar kötni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) a 2013 és 2015 közötti időszakra - közölte Florin Georgescu román pénzügyminiszter.
2012.07.25 17:02MTIA pénzügyminiszter - aki egyben miniszterelnök-helyettes a Victor Ponta vezette román kormányban - szerdán a bukaresti kabinet ülése után bejelentette: a kormány újabb kétéves szerződést kötne az IMF-fel, ami a jelenleg érvényben lévő hitelmegállapodáshoz hasonlítana, vagyis elővigyázatossági típusú lenne. Ez azt jelenti, hogy Románia csak váratlan válsághelyzet esetében nyúlna a hitelkerethez.
Georgescu szerint még túl korai a hitelkeret nagyságáról beszélni, a fontos az, hogy megszületett ez a középtávú stratégiai döntés. Hozzátette: nagy valószínűség szerint az új szerződés is két évre szól majd. Kedden Victor Ponta miniszterelnök is jelezte, hogy folytatni szeretné Bukarest együttműködését az IMF-fel, és újabb elővigyázatossági hitelszerződés megkötésére számít.
A jövő év tavaszán jár le az 5,4 milliárd euró értékű, elővigyázatossági hitelszerződés, amelyet Románia az IMF szervezésében kötött meg. Ez a második szerződés volt Románia számára, miután 2009-ben 20 milliárd euró értékű készenléti hitelmegállapodást kötött az IMF irányítása alatt.
A valutaalap küldöttsége várhatóan július végén érkezik Bukarestbe a soron következő felülvizsgálati látogatásra. Georgescu bejelentette, hogy Románia teljesítette az első félévben a nemzetközi hitelezőivel szemben vállalt kötelezettségeit, így biztosan teljesíteni tudja az idei évre tervezett 2,2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt. Hozzátette: az első félévben a közberuházások 5 százalékkal nőttek a tavalyi hasonló időszakhoz képest, és sikerült beilleszkedni a közszféra bérezésére tervezett költségvetési keretbe is.
A román kormány szerdai ülésén jóváhagyta a román posta 20 százalékos részvénycsomagjának privatizálásáról szóló törvénytervezetet is. E szerint a 20 százalékos csomagot tőkeemelés révén egy stratégiai befektetőnek juttatják, így a román állam tulajdonrésze a jelenlegi 75 százalékról 55 százalékra csökken, azonban továbbra is többségi állami tulajdonban marad a vállalat. Az állami vállalatok privatizációja szintén a nemzetközi hitelezőkkel szemben vállalt kötelezettségek közé tartozik.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06