Nem történt nagy változás

A hazai jó hírek ellenére enyhe mínuszban zárta a hetet a BÉT

A görög választások megnyugtató eredménye a hét elején még fölfelé hajtotta a részvénypiacokat, a hét közepétől azonban ismét előtérbe kerültek a globális növekedéssel kapcsolatos aggodalmak, aminek hatására lefelé vették az irányt az árfolyamok. Az ellentétes hatások eredőjeként összességében nem sokat változott a BUX a múlt héten, a tőzsdét a hazai jó hírek sem tudták fellendíteni.

2012.06.24 11:00MTI

Nyugodtabb hangulatban folyt a kereskedés a globális piacokon az elmúlt héten, miután az egyik legfontosabb kockázati tényező, Görögország - átmenetileg legalábbis - lekerült a befektetők radarjáról - írta heti összefoglalójában a CIB Bank. Görögországban a mérsékelt pártok szereztek többséget, és szerdán már meg is alakult az új kormány.
 
A választások eredménye azonban - ahogy arra számítani lehetett - hosszan tartó eufóriát nem okozott. Görögország kilépésének kockázata az euróövezetből drasztikusan csökkent ugyan, az ország azonban továbbra is válsággóc marad. Itthon érezhető előrelépés történt az IMF-tárgyalások megkezdésének irányába, miután az ötoldalú egyeztetéseken sikerült kompromisszumos megoldást találni az MNB-vel kapcsolatos vitatott kérdésekben, csütörtökön pedig a parlament elé került a jegybanktörvény új verziója. A piaci szakértők arra számítanak, hogy rövid időn belül - várhatóan a jegybanktörvény módosításának július 2-i elfogadása után - elindulhatnak a hivatalos tárgyalások a nemzetközi hitelezőkkel. 

A hazai piac számára pozitív hír volt az is, hogy mégsem függesztik fel jövőre a Magyarországnak szánt kohéziós források folyósítását, miután pénteken az Európai Unió pénzügyminisztereinek tanácsa (Ecofin) érvénytelenítette az erről szóló korábbi döntését. Ha a részvénypiacon nem is volt érzékelhető, a forinton azonban meglátszott a pozitív hírek hatása: a magyar fizetőeszköz látványosan javult az euróhoz képest, az egy héttel korábbi 300-as szintről 285 forint közelébe süllyedt az euró árfolyama. Az állampapírpiacon ezzel párhuzamosan jelentős mértékben csökkentek a hozamok.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe egy hét alatt 0,14 százalékkal, 23,57 ponttal csökkent, 17.232,59 ponton zárt pénteken. A heti forgalom 57,7 milliárd forint volt, ami jelentős élénkülés az előző hét 34,1 milliárd forint értékű forgalmához képest. A vezető részvények árfolyama az indexhez hasonlóan csak kis mértékben változott, többnyire lefelé. Az OTP egy hét alatt 5 forinttal, 0,14 százalékkal gyengült, 3.535 forintot ért pénteken záráskor. 

A Mol erősödött kissé, 40 forinttal, 0,25 százalékkal 16.200 forintra emelkedett az árfolyama. A Magyar Telekom részvények ára 6 forinttal, 1,31 százalékkal 451 forintra csökkent. A Richter árfolyama nem változott, az előző heti záróárával megegyezően 36.500 forinton fejezte be a hetet. Az Egis 45 forinttal, 0,31 százalékkal gyengült, 14.520 forint lett a heti záróára. A kis- és közepes kapitalizációjú részvények mutatója, a BUMIX 3,43 ponttal, 0,33 százalékkal emelkedett, a pénteki záráskor 1.052,42 ponton állt.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.