Közösen kontrollálnak a szakemberek
Hatékonyabban ellenőriznek a hatóságok Pest megyében
Tarnai Richárd, a Pest Megyei Kormányhivatal (PMKH) vezetője közölte: hatékonyabbá váltak a hatósági ellenőrzések Pest megyében azzal, hogy az új közigazgatási struktúrában a fogyasztóvédelmi, a munkaügyi és az élelmiszerbiztonsági szakemberek közösen végzik az ellenőrzéseket.
2012.05.31 13:10MTIAz egy évvel ezelőtt létrejött közigazgatási struktúrában a három különböző hatóság szakemberei a közös ellenőrzések mellett átfogóan vizsgálják a jogszabályok betartását. Az utóellenőrzések azt igazolják: kezd meghonosodni az önkéntes jogkövető magatartás a vállalkozásoknál - közölte a kormánymegbízott.
Pintér István, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) főigazgatója szerint is hatékonyabb az összehangolt ellenőrzési rendszer. Elmondta azt is: tavaly a hatóságukhoz került az Európai Fogyasztói Központ magyarországi felügyelete, és az Európai Unió a napokban kiválóra értékelte a központ múlt évi munkáját.
A veszélyes termékek kiszűrésében a magyar fogyasztóvédelmi hatóság élen jár az Európai Unióban, tavaly a veszélyes termékek adatbázisáról kiadott jelentés szerint Magyarország a harmadik helyen végzett a bejelentések számát tekintve, az idén az első negyedévben pedig a második helyen áll - közölte Pintér István.
Tarnai Richárd elmondta: önálló képviselői módosító javaslatot adott be a parlamentbe, mivel szeretné elérni a Büntető törvénykönyv módosításával, hogy a lejárt minőségű élelmiszer olyan terméknek minősüljön, amelynek eltulajdonítása, átcímkézése bűncselekmény.
Pintér István, az NFH főigazgatója elmondta, hogy országosan a tavaly végzett fogyasztóvédelmi ellenőrzéseknél 30 százalék volt a kifogásolási arány, ez az első negyedévben 23 százalékra mérséklődött.
A csökkenéshez hozzájárult a vállalkozói pozitív lista bevezetése, amelyen jelenleg 1.300 cég szerepel, a fogyasztóbarát embléma megszerzésére kiírt pályázat meghirdetése. A hatóság a biztonságos, minőségi termékek vásárlásának elősegítésére vezette a Nemzeti Fogyasztói Termékkosár programot, amelyben jelenleg a díjazott és a fogyasztók által ajánlott termékek szerepelnek, ősztől pedig a háztartásoknak szóló árukat is feltüntetik majd - emelte ki Pintér István főigazgató.
Albert Ildikó, PMKH fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője elmondta, hogy az idén az első negyedévben az ellenőrzésük során 45 százalékra mérséklődött a kifogásolás arány a tavalyi év azonos időszakában mért 58 százalékról. Javuló tendencia figyelhető meg a 18 év alattiak dohány- és alkoholtermékek kiszolgálásánál is. Tavaly az ellenőrzött üzletek 71 százaléka, az idén 55 százaléka adott el ezekből a termékekből ennek a korcsoportnak. Nyáron az idegenforgalmi szezonban kiemelt figyelmet fordítanak Pest megyében a fogyasztóvédők a nagyobb rendezvények, piacok, vásárok vizsgálatára.
Bíró Zsolt, a PMKH munkavédelmi és munkaügyi szakigazgatási szervezet vezetője rámutatott arra, hogy ellenőrzéseik során a munkavállalók érdekeit védik. Az idén 1.200 munkáltatót ellenőriztek a múlt hét végéig, 50 százalékuknál szabálytalanságot találtak.
Helik Ferenc, PMKH élelmiszerbiztonsági és állategészségügyi igazgatóság vezetője kiemelte: a fővárosban és Pest megyében az idén 6.000 ellenőrzést végeztek, 17 ezer tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból, és 24 millió forint bírságot szabtak ki. A következő időszakban a tojás, a nyári szezonális termék, köztük a jégkrém, üdítő, ásványvíz ellenőrzését végzik, és vizsgálják majd a nagyobb nyári rendezvényeken a jogszabályok betartását.
A Pest Megyei Kormányhivatal tájékoztatása szerint kiemelt ellenőrzés várható a Váci Vigalom, a Visegrádi Palotajátékok, a mogyoródi Formula-1-es futam során, illetve bányatavak környékékén, a szezonális termékek közül pedig például a strandjátékokat és naptejeket árusító kereskedelmi egységekben.
A sajtótájékoztatón bemutatták a forgalomból kivont veszélyes termékek egy részét.