Háromhavi javulás és stagnálás után

Csökkent a GKI konjunktúra indexe

A GKI Gazdaságkutató Zrt. közölte: háromhavi javulás, illetve stagnálás után nagyjából az év eleji alacsony szintre esett májusban a GKI-Erste konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke.

2012.05.29 00:01MTI

A GKI által az EU támogatásával végzett felmérés szerint májusban az üzleti szektor és a fogyasztók várakozásait egyaránt a mély pesszimizmus jellemezte. A GKI szerint ilyen negatív vélemények ez előtt utoljára 2009 végén jellemezték a magyar gazdaságot.
   
A GKI-Erste konjunktúraindex az áprilisi mínusz 19,3 pontról májusban mínusz 24,9 pontra csökkent. A fogyasztói bizalmi index májusban mínusz 55,9 pontra esett az előző havi mínusz 48,8 pontról, az üzleti bizalmi index pedig az előző havi mínusz 9 pont után májusban mínusz 14 pont lett.
   
Májusban az üzleti szférán belül az ipari cégek várakozása drámaian, a kereskedelmieké jelentősen, az építőipariaké kissé romlott, csak a szolgáltató vállalatoké nem változott.
   
Az ipari bizalmi index kéthavi stagnálás után esett nagyot. Egyaránt romlott az elmúlt és következő időszak termelése és a rendelésállomány - ezen belül az exportrendelések - megítélése. Az építőiparban kedvezőtlenebb lett az előző három hónap termelési színvonalának és a rendelésállománynak a megítélése is.
   
A kereskedelmi bizalmi index az áprilisi kismértékű csökkenést követően májusban jelentősen esett. Főleg az eladási pozíció megítélése romlott, a rendelések várható alakulásáról és a készletszintről alkotott vélemény kevésbé.
   
Májusban csak a szolgáltató cégek bizalmi indexe nem lett rosszabb. A szolgáltató cégek az üzletmenet valamivel kedvezőbbé válása mellett várható forgalmukat kissé rosszabbnak érezték.
   
A foglalkoztatási hajlandóság a szolgáltatások kivételével minden ágazatban romlott, és erősödött a lakosság munkanélküliségtől való félelme.
   
A GKI szerint az árváltoztatási törekvések is dekonjunktúrára utalnak. Az iparban és a kereskedelemben visszafogottabb lett az áremelési szándék, az építőiparban pedig ugyan gyengült a deflációs félelem, de az árcsökkenést előre vetítők továbbra is többségben vannak az áremelésre készülőkkel szemben. Májusban már a szolgáltató cégek körében is az árcsökkenést tervezők voltak némi többségben. A fogyasztók inflációs várakozása ugyanakkor kissé erősödött.
   
A magyar gazdaság helyzetének megítélése minden ágazatban és a fogyasztók körében is érezhetően kedvezőtlenebb lett.
   
A GKI fogyasztói bizalmi index májusban háromhavi emelkedést követően nagyon jelentősen, nagyjából a 2012 januári szintre esett vissza, ami körülbelül a 2009 szeptemberi értéknek felel meg. A fogyasztók saját pénzügyi helyzetük következő egy évét sokkal pesszimistábban látták, mint áprilisban.

A lakosság jelenlegi pénzügyi helyzetének és a következő egy évben várható megtakarítási képességének megítélése pedig magyar fogyasztói bizalmi index mérésének kezdete, 1993 óta nem tapasztalt alacsony szintre került.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.