Nem kell aggódni?

Dugalic: A szerbiai görög bankok teljesen megbízhatók

A Szerb Nemzeti Bank (NBS) közleménye szerint a görög tulajdonban lévő bankokból az ügyfeleknek nem kell pánikszerűen kivenni a pénzüket, mert az ott biztonságban van.

2012.05.20 15:59MTI

A Szerb Nemzeti Bankban (NSB) leszögezték, hogy biztonságosak a görög tulajdonú bankokban elhelyezett betétek.
   
A közleményt annak nyomán adták, hogy a Fitch Ratings hitelminősítő a múlt héten rontotta Görögország adósosztályzatát.
   
Szerbiában összesen négy úgynevezett "görög bank" van, vagyis olyan egykori szerb bank, amelyet görög befektetők vásároltak meg: az Alfa bank, az Euro bank EFG, a Piraeus bank és a Vajdasági Bank, amelyet a Ethniki Trapeza vásárolt meg, de a nevét nem változtatta meg. A négy bank szerbiai piaci részesedése 16 százalék.
   
Mindegyik szerbiai görög bank nyereséges, tőkefeltöltésre eddig nem volt szükségük.
   
Veroljub Dugalic, a Szerbiai Bankszövetség (UBS) főtitkára a szerbiai közszolgálati televízióban (RTS) emlékeztetett arra, hogy ezek a bankok - a szerbiai törvényeknek megfelelően - független jogi személyek és üzletpolitikájukat önállóan alakítják, tőkéjükkel maguk rendelkeznek. Leszögezte: "A 'görög bankok' teljesen megbízhatók, biztonságosak és a polgárok megtakarított pénze biztonságban van."
    
A Fitch Ratings csütörtökön minősítette le Görögországot, arra hivatkozva, hogy nem látja garantáltnak a görög eurótagság fenntarthatóságát.
   
Szerbiában a jelenleg érvényben lévő törvényes előírások szerint 50 ezer euróig az állam szavatolja a betétek biztonságát.
   
Szerbiában a lakosság igen érzékeny a betétek sorsára azóta, hogy a kilencvenes évek elején egyszer már zárolták devizabetéteiket. Előzőleg az egykori Jugoszlávia szétesése, az ország gyorsan romló gazdasági helyzete és a balkáni háborús kiadásokra fedezet nélkül nyomtatott dinár hiperinflációt okozott. A dinár elértéktelenedett, a bankok pedig nem tudták kifizetni a polgárok devizabetéteit. 1991. márciusban a kormány zárolta a jugoszláv bankoknál levő devizabetéteket, az akkor körülbelül 5 milliárd márka értéket tett ki.
   
Szlobodan Milosevics rendszerének bukása után az új kormány elismerte a lakossági tartozásokat. 2000 óta részletekben lehet felvenni a bennragadt pénzt, a márkát az 1999 óta kötött árfolyamon euróra átszámítva, napi dinárárfolyamon, 2016-ig bezárólag.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.