Nem minden luxus, amit annak hirdetnek
Londonban a luxus 11X drágább Budapestnél
Magyarországon az új építésű luxus lakások ára 1 millió Ft/nm körül kezdődik, míg például Londonban akár 11 millió Ft-nál többet is elkérnek egy jó helyen, jó minőségben megépített lakásért.
2008.05.13 13:19ma.huUgyanakkor Budapesten már a 400 ezer Ft feletti négyzetméteres árakat is gyakran luxusként hirdetik a fejlesztők, amelyek minősége olykor még a középszintet is alig éri el. – olvasható a Pasarét Residence és az Európa Ingatlanbefektetési Alap közös közleményében. Az Európa Ingatlanbefektetési Alap által fejlesztett, közel 3 milliárd Ft beruházással épülő Pasarét Residence legújabb gyorselemzése szerint egyre több lakópark hirdeti magát a luxus megjelöléssel, holott azok gyakran az átlagos színvonalat is alig érik el nemzetközi összehasonlításban.
nek köszönhetően a luxus kifejezés devalválódni látszik az ingatlanpiacon – nyilatkozta Takács Róbert az Európa Alapkezelő Zrt. értékesítési igazgatója. A szakember szerint a jó minőségű lakóparkoknak nem kedvez, hogy a középszerű lakóépületeket gyakorta túlárazzák, csak azért, hogy jobb színben tüntessék fel a projekteket. Ezek a lakóparkok jelentős kedvezményekkel kecsegtetik a vevőket, amelyek valójában nem is kedvezmények, hiszen a lakás valódi értékét sokszor az eredeti ár sem tükrözi.
Ilyen mértékű kedvezményeket a valóban minőségi lakások építtetői nem tudnak felajánlani, hiszen ezek önköltségi árai az emelt szintű műszaki tartalom és a prémium lokációban található telkek bekerülési költsége miatt is jóval magasabbak. Pasarét Residence beruházójának képviselője szerint azok a műszaki tételek, melyeket egyes lakóparkok luxusként kommunikálnak a vevők felé, valójában benne kell, hogy foglaltassék az alapárban, ha a beruházó igazán komfortos, nyugodt életkörülményeket akar biztosítani vevői számára..
Példaként említve a Pasarét Residence lakás- elválasztó falait például: 30 cm-es hanggátló mészhomok tégla falazattal, kétoldali 2 cm-es vakolattal (57 decibel hanggátlással), a lakások ablakait 1,1 K értékű hőszigetelő üvegekkel, hőszigetelt redőnytokokkal, alumínium redőnylécekkel látták el. Takács szerint mindez első hallásra bonyolultnak hangzik a lakást vásárlóknak, ám az ilyen jellegű technikai, minőségi kérdésekre oda kell figyelniük a potenciális vevőknek, ha valóban minőségi és értéktartó lakás tulajdonosaivá akarnak válni.
A minőségi építőelemek mellett, sokak számára már az sem luxus elem, ha a földszinti lakás ablaki betörésvédő fóliával vannak ellátva, vagy a nyílászárók nem műanyag, hanem valódi Borovi fenyőből készülnek, de a magasabb árkategóriás szegmensben legalább ilyen elvárásnak számít a videotelefon, a programozható hütő-fütő berendezések, vagy az automatizált árnyékolástechnika.
A fejlesztők általában minden egyes beépíthető négyzetcentimétert kiaknáznak és zöldfelületeket a lehető legkisebbre csökkentik a profit maximalizálása érdekében. Így ma Magyarországon már az is „luxusnak” számít, ha valahol 25%-os a beépítettségi arány, mint példának okáért Pasaréten. Ugyanakkor a szakember elismerte, hogy a minőség mellett árfelhajtó hatása van annak is, hogy hol helyezkedik el az ingatlan. Budapest II. kerülete hagyományosan magas presztízsű környék, ahol egy közepesen jól megépített lakásárét is hajlandók a vevők az átlagosnál magasabb árat is kifizetni.
A Pasarét Residence kutatása mellett, több más lakóparkok elemzése is rámutat arra, hogy a lokációnak és a zöld környezetnek együttesen árfelhajtó hatása van olyan helyeken is, ahol egyébként az árak nem túl magasak. Ilyen például a csillaghegyi ForestHill, a bicskei Budapest Gate-Golf és Country Club, vagy a győri Leier City Center, amelyek kommunikációjukban igyekeznek központi erősségükként kommunikálni azt, hogy jó helyen, vagy az átlagnál tisztább levegőjű környéken vehetnek minőségi lakást azok, akik ezeket a projekteket választják.