Péntektől vasárnapig porondon a globális problémák
Matolcsy, Simor és Fellegi is részt vesz a Világbank/IMF-ülésen
Matolcsy György, a nemzetgazdasági tárca vezetője, mint a Világbank magyarországi kormányzója, Simor András, a jegybank elnöke és Fellegi Tamás, az IMF/EU tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter is részt vesz a Világbank/IMF április 20-22 között megrendezésre kerülő washingtoni tavaszi ülésén.
2012.04.20 07:45MTIA Nemzetgazdasági Minisztériumot Matolcsy György miniszter, Pleschinger Gyula államtitkár és Nátrán Roland helyettes államtitkár képviseli a két nemzetközi szervezet tavaszi ülésén, emellett a magyar delegációnak tagja Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter is.
A Magyar Nemzeti Bankot a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tavaszi, miniszteriális és jegybankelnöki bizottsági ülésein Simor András elnök és Karvalits Ferenc alelnök képviselik.
Az IMF tavaszi közgyűlésén pénteken találkoznak a G20 csoport országainak pénzügyminiszterei, valamint az államok központi bankjainak vezetői. Az IMF ezenkívül ismerteti többek között Közép- és Kelet-Európára és Latin-Amerikára vonatkozó legfrissebb gazdasági előrejelzését, valamint az IMF európai ügyekért felelős igazgatója, Reza Moghadam részvételével szemináriumot tartanak az eurózóna válságáról.
Szombaton az IMF politikai-stratégiai testülete, a Nemzetközi Monetáris és Pénzügyi Bizottság (IMFC) tart plenáris ülést, amely után a bizottság elnökével Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója számol be az elhangzottakról. Az afrikai pénzügyminiszterek ugyancsak a hétvége első napján ülnek össze.
A közgyűlés zárónapján, vasárnap az afrikai konzultációs csoport ülésezik; a találkozó után Christine Lagarde tart sajtótájékoztatót.
Az egy ével korábbi ülésen a világgazdaság előtt álló főbb kihívásokra - így a szárnyaló élelmiszer- és nyersanyagárakra, az inflációs kockázatok növekedésére, a globális növekedési egyensúlytalanságra és az ázsiai gazdaságok túlhevülésére -, valamint az ezekre adható válaszok elemzésére fókuszáltak az IMF és a Világbank tavaszi ülésének résztvevői.
A BRICS-országok egyelőre nem adnak pénzt az IMF-alap feltöltésére
A legnagyobb feltörekvő országok BRICS-államoknak nevezett csoportja egyelőre nem döntött arról, hogy hozzájárul-e egyáltalán a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénzügyi válságkezelő alapjához.
Ezt a brazil pénzügyminiszter jelentette be csütörtökön éjszaka azután, hogy tárgyalt orosz, indiai, kínai és dél-afrikai kollégájával, az IMF/Világban tavaszi ülésének pénteki kezdete előtt. A brazil pénzügyminiszter értésre adta, hogy a pénz elkülönítésének feltételei vannak.
A BRICS-csoport március végén tartott csúcstalálkozóján sürgették, hogy a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank haladéktalanul vizsgálja felül kvótarendszerét, figyelembe véve az összes ország érdekeit, és kinyilvánították: támogatják, hogy fejlődő országok jelöltjei kerüljenek e két intézmény élére.
A BRICS-országokban él a Föld népességének 40 százaléka, és a világ GDP-jéből való részesedésük a 2000. évi 16 százalékról 2010-re 25 százalékra emelkedett.
Elemzők szerint Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója nagy reményeket fűz ahhoz, hogy a BRICS-országok is hozzájárulnak az alaphoz, amelybe eddig már 320 milliárd dollár gyűlt össze. Az IMF vezetője szerint azonban legalább 400 milliárd dollárra lenne szükség, és a hiányzó összeget részben a BRICS-országoktól várja.
IMF-források szerint a 320 milliárd dollárhoz az euróövezet mintegy 200 milliárd dollárral, Japán 60 milliárd dollárral, Svédország 10 milliárd dollárral, Norvégia 9,3 milliárd dollárral, Lengyelország mintegy 8 milliárd dollárral, Dánia közel 7 milliárd dollárral, Svájc és több más, néven nem nevezett ország 26 milliárd dollárral járult hozzá.