"Bonyolult és változó"
Kína lesz Európa őrző angyala?
A bonyolult és változó nemzetközi helyzetben Kína segítőtársul szegődik Európa mellé - derült ki Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államelnök szavaiból, amikor szerdán fogadta Herman Van Rompuyt, az Európai Tanács (ET) elnökét és Jose Manuel Barrosót az Európai Bizottság (EB) elnökét.
2012.02.15 20:04MTIA két európai vezető a Pekingben tartott Kína-Európa csúcsra érkezett, s korábban tárgyaltak Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnökkel, valamint helyettesével Li Ko-csianggal (Li Kejiang).
A kínai elnök a találkozó alkalmából aláhúzta, országa mindig is nagy jelentőséget tulajdonított az unióval fenntartott kapcsolatainak, azokkal hosszú távon, stratégiai perspektívával tervez. Kína szoros figyelemmel kíséri az EU, a Nemzetközi Valuta Alap (IMF) és az Európai Központi Bank (válságkezelő) lépéseit - húzta alá Hu és Európa támogatása céljából szorgalmazta a kétoldalú gazdasági, kereskedelmi, valamint befektetési természetű együttműködést.
Mint mondta, meggyőződése, hogy Európa rendelkezik a képességgel és bölcsességgel, ami átsegíti a nehézségeken. Li Ko-csiang Kínát és az EU-t egyebek mellett "fontos stratégiai hatalmaknak", "egymáshoz átfogó stratégiai kapcsolatokkal kötődő fontos partnereknek" nevezte, s a politikai bizalom fokozására, egymás egyenlő félként történő kezelésére hívott fel.
A kínai külügyi szóvivő szerdán gyümölcsözőnek minősítette a 14. Kína-EU csúcstalálkozót, amely világos üzenetet küldött Kína és az EU közös erőfeszítéseiről a válság elleni küzdelemben, egyúttal "új életerőt vitt a kapcsolatokba". Az európai vezetők szerdán délelőtt az euróról rendezett kiállítás megnyitójaként a Nemzetközi Közgazdasági és Üzleti Egyetemen tartottak előadást.
Van Rompuy itt egyebek mellett a két gazdaság egymásrautaltságát hangsúlyozta, ami véleménye szerint a kapcsolatok újbóli elemzését teszi szükségessé, valamint közös lépéseket indokol rövid és középtávon egyaránt.
Az ET elnöke elismerte, az Európai Unió, s még inkább az eurózóna kritikus helyzetben van; aláhúzta: az unió a maga háza táján és azon túl is teljes körűen eleget tesz a kötelezettségeinek, megvédi az eurót. A folyamatot ugyanakkor hosszúnak nevezte, maratonihoz, nem rövidtávfutáshoz hasonlítva. Barroso utalt rá: Európa a Föld lakosságának 7 százalékával a világ összjövedemének 20 százalékát állítja elő.
A válsággal és annak kezelésében Kína szerepével kapcsolatban megjegyezte: az unió méltányolja a kínai vezetés konstruktív lépéseit és nagyra értékeli a kínai részről megnyilvánuló bizalmat. Az EB elnöke kijelentette: az euró gazdasági alapjai erősek, és azok is maradnak. Barroso a "mindenki egyért, egy mindenkiért" példáját felhozva fejezte ki: a globális gazdaság függőséget jelent, a függőség pedig felelősséget és szolidaritást.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06