Napirend előtt a mezőgazdaság helyzetéről
Nőnek az élelmiszerárak és nő az éhezők száma is
Két ellenzéki politikus a magyar mezőgazdaság helyzetére, valamint a növekvő élelmiszerárakra hívta fel a figyelmet kedden napirend előtt az Országgyűlésben.
2008.04.29 11:34MTIKarsai Péter (MDF) úgy fogalmazott: drasztikusan nőnek az élelmiszerárak, és ezzel együtt drasztikusan nő az éhezők száma is a világon. Hozzátette: 2007-ben Magyarországon 11,5 százalékos volt az élelmiszerár-emelkedés, és a földművelésügyi miniszter szerint 2008-ban is tíz százalék felett várható. Mint megjegyezte, a családi bevételek egyre nagyobb hányadát költik az emberek élelmiszerre. Megemlítette, hogy az elmúlt egy évben az étolaj árának növekedése 52 százalékot, a lisztté 40 százalékot tett ki, a tej 21 százalékkal, a tésztafélék ára pedig 25 százalékkal emelkedett 2007 márciusa óta.
Az ellenzéki képviselő hangsúlyozta: az emelkedő árak a kereskedelemben jelennek meg, és nem a gazdáknál. Gőgös Zoltán földművelésügyi államtitkár azt válaszolta: a kormány folytatja azt a módszert, hogy ahol nehéz helyzetbe kerülő, de működőképes feldolgozó üzem van, ott a minisztérium mindenképpen termelői továbbműködtetést szorgalmaz, és ehhez állami támogatásos hitelkonstrukciókat is ad. Az államtitkár elmondta, hogy a húsárak nem nőttek olyan mértékben, mint a gabonaárak. Felhívta a figyelmet az állattartás modernizációjának fontosságra is. Mint mondta, energiatakarékosabban, kevesebb takarmánnyal kellene tartaniuk a termelőknek az állatokat. Olcsóbbá és korszerűbbé kell tenni a termelést - tette hozzá.
Jakab István (Fidesz) szerint a magyar agrárgazdaság igen nehéz helyzetbe került. Véleménye szerint stabil, erős agrárstratégia nélkül az ágazat nem lesz képes magára találni. A képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy a nemzetközi élelmiszerpiacon árrobbanás történt. Mint hangsúlyozta, pártja nem látja olyan átfogó öntözési rendszer kialakítását, mely a magyar agrártermelők biztonságát, a hozamok növelését jelentené.
Gőgös Zoltán földművelésügyi államtitkár egyetértett az ellenzéki képviselővel abban, hogy kell egy stabil, erős agrárstratégia. Egyetértett vele abban is, hogy a kormánynak a birtokszerkezettel is foglalkoznia kell. Azt is elmondta, hogy szerinte az öntözés önmagában nem csodaszer, mert többek közt sok pénzbe kerül. Teleki László (MSZP) arról beszélt, hogy a romák is a szakképzésen keresztül juthatnak el a munka világába. Véleménye szerint ma a munkához jutást a tudás mellett a bőrszín is igencsak behatárolja.
A kormánypárti politikus fontosnak nevezte a Munka, tudás, tulajdon program elindítását, amely szavai szerint hosszú távú cselekvési tervet tartalmaz, például a romák munkához juttatására. Simon Gábor munkaügyi államtitkár válaszában megemlítette, hogy elindult a Lépj egyet előre program második szakasza annak az esélyegyenlőségnek a megteremtésére, hogy a kistelepülésen élők ne kerüljenek hátrányos helyzetbe, és hogy az alacsonyabb képzettségűeknek legyen lehetőségük képzési szintjük emelésére. Mint megjegyezte, az Útravaló ösztöndíjprogramból a roma tanulók ösztöndíjára 1,2 milliárd forintot fordít a kormány.
Velkey Gábor (SZDSZ) szerint a hazai szakképzési, felnőttképzési rendszer súlyos strukturális problémáktól terhelt. A rendszer legfontosabb problémái, szavai szerint, a korai, nem megfelelően megalapozott pályaválasztás, valamint a szakképzési szakaszban a rendkívül korlátozott átjárhatóság az intézmények között. Simon Gábor munkaügyi miniszter úgy válaszolt: a pályaválasztás felelőssége olyan döntés, amelyben együttműködésre van szükség a család és az iskola között. Fontosnak nevezte a térségi integrált szakképző központok létrehozását, valamint a kormány szakiskolai fejlesztési programját.
Kapcsolódó írások:
- Elfogy a gazdák türelme? Országos demonstrációba kezdenek
- Tíz százalékos élelmiszer-áfát akar a Fidesz
- Nem lesz tartós az élelmiszerár-emelkedés
- Drágult az élelmiszer, üzemanyag, szeszes ital, dohányáru és a szolgáltatási díjak is
- Élelmiszeripari átverésekben jók vagyunk
- Konszolidáció várható a mezőgazdaságban és az építőiparban?
- Húsz százalékos termelésnövekedést várhatunk a mezőgazdaságban?
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06