Erősödhet a gazdasági és a biztonsági összefogás
Szorosabban együttműködne Japán és Oroszország
A gazdasági és biztonsági együttműködés fokozásáról, valamint vízumkönnyítésekről állapodott meg a japán és az orosz külügyminiszter szombaton Tokióban, bár nem sikerült előrelépniük a déli Kuril-szigetek hovatartozásának vitájában.
2012.01.28 12:36MTIAz Oroszországhoz tartozó szigetek ügye máig akadályozza a két ország II. világháborút lezáró békeszerződésének megkötését.
A szigetlánc Japánban Északi Területekként emlegetett négy déli tagja körül - amelyet a szovjet csapatok a II. világháború utolsó napjaiban, Japán kapitulációja után foglaltak vissza - gazdag halászterületek és feltételezések szerint jelentős kőolaj-, földgáz- és ásványlelőhelyek találhatók.
Gemba Koicsiro külügyminiszter és orosz vendége, Szergej Lavrov egyetértett abban, hogy a területi vitát "nyugodt légkörben" kell kezelni. Gemba úgy vélte, hogy a kérdés megoldása "minden korábbinál fontosabb lenne", tekintettel az ázsiai-csendes-óceáni régió biztonsági környezetének jelentős átalakulására. Orosz tárgyalópartnere ugyanakkor azt mondta, hogy a továbblépéssel mindenképpen meg kell várni a március 4-i orosz elnökválasztást.
A felek nem zárták ki közös gazdasági projektek beindítását a szigeteken és térségükben. Gemba azt mondta, hogy javaslatokat is tettek ilyen programokra, Lavrov pedig azt ígérte, hogy megteremtik az ottani japán gazdasági tevékenység feltételeit. Konkrét egyezség azonban erről nem született.
A felek ugyanakkor szerződést írtak alá az üzleti célú vízumok kiadásának könnyítéséről. Ennek értelmében a japán állampolgárok mostantól meghívólevél nélkül kérhetnek vízumot 90 napot meg nem haladó időtartamra, s az eddigi egy évről háromra terjesztik ki az üzleti és más nem turisztikai célú utazók többszöri belépésre jogosító vízumának érvényességét a japán állampolgárok számára.
Bár Japán és Oroszország gazdasági kapcsolatai bővültek az elmúlt években, a két ország üzletembereinek utazásai továbbra is évente 120-150 ezer alkalomra korlátozódnak, miközben a japán külügy szerint Kína és Dél-Korea között például az ötmilliót is meghaladja az ilyen utazások száma.
Gemba és Lavrov külpolitikai kérdéseket is megvitattak egymással, köztük az iráni nukleáris programmal kapcsolatos fejleményeket és az Észak-Koreában Kim Dzsong Il halála után kialakult helyzetet.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06