Benyalós válaszreakció?

Az NGM hajlandó megmozdulni, ha már Brüsszel is mondja

Az Európai Bizottság (EB) bejelentette, hogy szerinte Magyarország nem tett elegendő intézkedést annak érdekében, hogy "időben és tartósan" kiigazítsa túlzott államháztartási hiányát.

2012.01.11 19:22MTI

A kormány készen áll minden észrevétel és javaslat megvitatására az Európai Bizottsággal a túlzott deficiteljárásról szóló döntéssel kapcsolatban - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán. Az Európai Bizottság (EB) szerdai ülése után jelentette be, hogy szerinte Magyarország nem tett elegendő intézkedést annak érdekében, hogy "időben és tartósan" kiigazítsa túlzott államháztartási hiányát, és közleménye szerint a testület ennek megállapítását javasolja az uniós tagországok pénzügyminiszteri tanácsának is.

Tavaly Magyarország tiszteletben tartotta ugyan a GDP-hez viszonyított 3 százalékos deficithatárt, és az idén is várhatóan az alatt marad, de ez elsősorban egyszeri lépéseknek köszönhető, és jövőre a hiány már 0,15 százalékponttal ismét meghaladhatja a határt - derült ki a bizottsági közleményből.

Az NGM ennek kapcsán közleményében hangsúlyozza: "a nemzeti ügyek kormánya elkötelezett a múlt hibáinak kijavítása iránt, ezért tovább megyünk az államadósság csökkentésének és a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartásának útján. Ennek megvalósítása során folyamatosan konzultálunk az Európai Bizottsággal és szívesen fogadjuk javaslataikat, felvetéseiket".

A gazdasági tárca a közleményben kiemeli, hogy a kormány a teljesítményben hisz, "a számok pedig önmagukért beszélnek": az Európai Unióhoz való csatlakozás óta először 2012-ben lesz 3 százalék alatt Magyarországon a költségvetés hiánya, így egyike azon hét uniós tagállamnak, amely teljesíteni tudja ezt a célt. Ráadásul a kormány úgy adott tárgyalási mandátumot Fellegi Tamásnak a Nemzetközi Valutaalappal (IMF-fel) való megbeszélésekre, hogy erősítse meg: a 2013-as költségvetés hiánya is 3 százalék alatt lesz.

A kormány ezeket az eredményeket úgy éri el az európai gazdaság bizonytalanságai közepette, hogy 2010-ben nagyon súlyos helyzetet örökölt szocialista elődeitől - olvasható a közleményben.

Az NGM kiemeli: "Örömmel vesszük, ha a mostani döntéstől eltérően az Európai Bizottság a konzultációk során figyelembe fogja venni az államadósság tartós csökkentése érdekében végrehajtott strukturális átszervezéseket. A 2011 tavaszán meghirdetett Széll Kálmán Terv gyakorlatba ültetése a tervek szerint halad, a szükséges jogszabályi változtatások mintegy 80-90 százalékát a kormány és az Országgyűlés elvégezte, a végrehajtott akciók költségvetési vonzata is mintegy 60 százalékban teljesült".

Ezen folyamatok áttekintése és továbbvitele kiemelt hangsúlyt kap a következő hetek tematikus kormányülésein, amelyek a Széll Kálmán Terven keresztül meghirdetett strukturális átalakítások továbbvitelét alapozzák meg - áll a közleményben.

Tabajdi szerint a deficiteljárással kapcsolatos brüsszeli bejelentés a kormány gazdaságpolitikai hibáit bizonyítja

Az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője szerint az Európai Bizottság deficiteljárással kapcsolatos szerdai bejelentése "ismételten bizonyítja, hogy az Orbán-kormány elhibázott, átgondolatlan és pökhendi gazdaságpolitikai lépései még mélyebb gazdasági válságba taszítják Magyarországot".

Brüsszelben kiadott közleményében Tabajdi Csaba úgy vélte, "Magyarország már nemcsak politikai, diplomáciai, hanem gazdaságpolitikai értelemben is egyedül maradt az unióban".

Megerősítette, hogy "a magyar szocialisták ugyanakkor tiltakoznak az uniós támogatások felfüggesztésének lehetősége ellen". "Az Európai Uniónak nem a magyar népet, hanem az Orbán-kormányt kell büntetnie a szabályszegésekért" - fogalmazott a képviselő.

A közlemény szerint "az értékelést a bizottság a magyar uniós elnökség legnagyobb vívmányaként számon tartott, Orbán Viktor által is erősen támogatott, a gazdasági kormányzás megerősítéséről szóló hatos jogszabálycsomag alapján végezte el. Ezek szerint tehát Orbán Viktor és a Fidesz tovább folytatja a kettős beszédet: míg elnökségünk alatt européernek mutatták magukat Brüsszelben, Budapesten továbbra sem hajlandóak betartani azokat a szabályokat, amelyek meghozatalában maguk is tevékenyen közreműködtek."

Az Európai Bizottság szerint Magyarország nem tett elegendő intézkedést annak érdekében, hogy "időben és tartósan" kiigazítsa túlzott államháztartási hiányát. Szerdai ülését követően kiadott közleménye szerint a testület ennek megállapítását javasolja az uniós tagországok pénzügyminiszteri tanácsának is.

Tavaly Magyarország tiszteletben tartotta ugyan a GDP-hez viszonyított 3 százalékos deficithatárt, és az idén is várhatóan az alatt marad, de ez elsősorban egyszeri lépéseknek köszönhető, és jövőre a hiány már 0,15 százalékponttal ismét meghaladhatja a határt - derül ki a közleményből.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.