Egyre nő a félelem

A munkanélküliségtől retteg a világ

A munkanélküliségtől való félelem terjed leginkább a világban egy olyan közvélemény-kutatás szerint, amelyet 23 országban 11 ezer ember részvételével készítettek.

2011.12.12 15:55MTI

A  The World Speaks (A világ beszél) című éves felmérésbe bevontaknak átnyújtották az aggodalmak listáját, és arra kérték őket, hogy nevezzék meg: a listán szereplő aggodalmak közül melyekről beszéltek az utóbbi hónapban barátaikkal vagy családtagjaikkal.
   
Valamennyi országban nőtt a munkanélküliségtől való félelem, bár a leggyakrabban megvitatott aggodalmak közül a korrupció került az első helyre. A megkérdezettek közel egynegyede hozta szóba valamilyen formában ezt a kérdést az utóbbi négy hét során.
   
Ezt követi a mélyszegénység: minden ötödik megkérdezett érintette ezt a témát a közelmúltban.
   
Az inflációval, a magas élelmiszer- és energiaárakkal kapcsolatos kérdések a munkanélküliséggel együtt a harmadik helyen végeztek: a felmérésben részt vevők 18 százaléka tárgyalt mindkét témakörről.
   
A szóban forgó lista élén Spanyolország áll, ahol a megkérdezettek 58 százaléka válaszolta, hogy beszélt a munkanélküliségről a közelmúltban. A számuk egyharmadával nőtt a tavalyi - BBC-felmérés óta. Az európai hitelválság által leginkább érintett országok egyikében a spanyol fiatalok munkanélküliségi rátája meghaladja a 40 százalékot.
   
Ghána, Mexikó, Nigéria és Törökország is azon országok között szerepel, ahol a munkanélküliség miatt hangsúlyozottan aggódnak: a megkérdezettek egyharmada vagy valamivel több válaszolta, hogy megvitatta az állástalanság kérdését a felmérést megelőző hónapban.
   
A munkahelyhiányra vonatkozó növekvő aggodalmak feltehetően a jelenlegi gazdasági gondokkal, az eurozónát sújtó pénzügyi problémákkal és a nagy gazdaságok lassulásával hozhatók összefüggésbe, de ez csak feltevés. Az első ilyen felmérés egybeesett a Lehman Brothers amerikai bank összeomlásával kapcsolatos legsúlyosabb gazdasági turbulenciával.
   
A korrupció és a szegénység stabilan vezeti az általános vitát, mindhárom felmérés során ez a három téma szerepelt a listavezetők között. A legutóbbi kutatás során azonban megmutatkoztak az országok közötti különbségek annak kapcsán, mit tartanak az emberek fontosnak. Az Egyesült Államokban, Franciaországban és Japánban – valamennyi fejlett ipari ország – a világgazdaság állapota volt a fő vitatéma. Nigériában, Indiában, Indonéziában és Peruban – a kormányzás és az üzlet átláthatóságát gyengén szabályozó fejlődő országokban - viszont a korrupció volt a leggyakrabban felemlegetett kérdés.
   

Más feltörekvő országokban, így Kínában, Oroszországban, Kenyában és a Fülöp-szigeteken az emelkedő élelmiszer- és energiaárak voltak a fő téma, míg Latin-Amerikában a bűnözés és az erőszak került a leggyakrabban szóba.
   
A fejlett országokban jobban aggódnak a klímaváltozás távlati veszélyei miatt, mint a szegény, fejlődő országokban. Az általános felmelegedés az elmúlt hónapban mindenütt visszaesett a listán, csak Németországban és Nagy-Britanniában szerepelt az élmezőnyben.
   
Az idei felmérést július és szeptember között végezte el a Globscan közvélemény-kutató intézet a BBC megbízásából.
   

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.