Hol az igazság?

Ezermilliárdok és százmilliók harca

Míg Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter közel háromezermilliárd forintnyi brüsszeli támogatásról beszél, az általa felügyelt Nemzeti Fejlesztési Ügynökség pedig százmilliókért hirdeti: Magyarország benned van, addig az idei pályázatokra kifizetett pénzek összege csupán az egymilliárd forintot éri el.

2007.12.28 11:29Magyar Nemzet

Van egy ország Európában, amit úgy hívnak Magyarország, ebben az országban van egy város, Budapest - így kezdi hivatalos kampányszlogenét a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ), amelynek felügyelője, Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter legfrissebb nyilatkozatában már közel háromezermilliárdnyi uniós forráshoz kapcsolódó lehetőségről beszélt. Ez a pénz a vállalkozók, az önkormányzatok, az iskolák, a civilek, az egyházak és a hátrányos helyzetben lévők számára állna majd rendelkezésre. Bajnai szerint az ezermilliárdok alapja, hogy "idén 182 pályázatot hirdettek meg, és 340 kiemelt projektet fogadtak el".

Ennek az optimizmusnak ellentmond, hogy az idén lezárt pályázatok száma a miniszter által említett adat töredéke, míg a december végéig kifizetett összeg a pályázati szakértők várakozásai szerint is mindössze egymilliárd forint körüli lesz. (Emlékeztetőül: a 2007-2013 közötti időszakra nyolcezermilliárd forintos pénzesőről beszélt ez év elején az NFÜ-propaganda.) A gazdasági operatív programok jó részét kezelő Magyar Gazdaságfejlesztési Zrt. adatai szerint december közepéig az Új Magyarország fejlesztési terv keretében kiírt pályázatokra idén kifizetett összeg még a 200 millió forintot sem éri el, holott itt jelentek meg a legelső pályázatok.

A 340 kiemelt projekt sorsa ennél bonyolultabb. A Bajnai említette 2900 milliárd forintnyi "lehetőség" nagy részéről, mintegy 1600 milliárd forint uniós forrás sorsáról két körben határozott 2007-ben a kormány, mindkét alkalommal nyílt pályáztatás nélkül.

A legnagyobb költségvetésű kiemelt programokra a minisztériumok, az NFÜ vagy a kormánypárti többséggel rendelkező regionális fejlesztési tanácsok tehettek javaslatot, a döntést néhány illetékes hozta meg. Igaz, hogy az előrostálást végző hatfős zsűriben helyet kapott egy külső szakértő is, akinek a neve nem kapott nyilvánosságot.

A kiemelt programok esetében szintén csak később várható valós pénzbeáramlás, a támogatott beruházások nagy részét idén ugyanis el sem kezdték. A hosszadalmas folyamat elején az úgynevezett projektgazdák és a lebonyolító szervezetek között létrejövő szerződések megkötésére fél év áll rendelkezésre, ez alatt kell a részletes dokumentációt benyújtani. Ezek után kerül sor az elbírálásra, majd a döntésekre, amelyeket a közlekedéssel kapcsolatos programok esetében például a Közlekedésfejlesztési Integrált Közreműködő Szervezet is értékel, majd egy újabb bírálóbizottság dönt a támogatásról.

A kormány jóváhagyása után köttetik meg a szerződés, amelyet végül a kivitelezés megkezdése követhet. Az unió utólagos finanszírozása miatt tehát az innen befolyó pénzek idén aligha éreztetik hatásukat.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.