Tizenöt eurótagállamot vizsgál

Leminősítés-sorozatra készül a Standard & Poor's

Negatív kihatású - vagyis viszonylag rövid időn belüli leminősítés lehetőségére utaló - megfigyelés alá vette tizenöt euróövezeti tagállam, köztük a lehetséges legjobb, "AAA" besorolású Németország és Franciaország - a két legnagyobb eurógazdaság - hosszú távú szuverén adósosztályzatait a Standard & Poor's.

2011.12.06 08:21MTI

Üdvözli az euróövezeti országokat fenyegető besorolásrontást egy neves német közgazdász

Holger Schmieding neves német közgazdász szerint már régen esedékes volt a 15 euróövezeti tagállam szuverén besorolásának rontása.

A Standard & Poor's hitelminősítő hétfőn este a leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással látta el és megfigyelés alá vette tizenöt euróövezeti tagállam, köztük a lehetséges legjobb, "AAA" besorolású Németország és Franciaország hosszú távú szuverén adósbesorolását.
   
A S&P indoklásában világossá tette, hogy az euróövezeti reformcsomagnak egyértelműen ki kell jelölnie a fenntartható pénzügyi politika felé vezető utat, és a mostaninál hatékonyabb másodpiaci akciókra szóló jogosítványokkal kell ellátnia az Európai Központi Bankot (EKB), mert csak így lehet helyre állítani a piaci bizalmat.
   
Holger Schmieding, a Berenberg Bank vezető közgazdásza szerint a lépés fokozza az európai politikusokra ható nyomást, hogy egy komoly reformcsomaggal álljanak végre elő pénteki csúcstalálkozójukon. Az államkötvények emelkedő hozamprémiuma, a hitelezés beszűkülése és a fokozódó recessziós kockázatok ördögi köre szerinte teljes mértékben indokolttá teszi a leminősítést. "Ebből az ördögi körből csak határozott intézkedésekkel lehet kitörni" - mutatott rá Holger Schmieding.
 

Francia jegybankelnök: politikai színezetű az S&P módszertana

Egyre inkább politikai színezetet ölt a Standard & Poor's módszertana, amellyel megállapítja egyes országok hitelképességét - fejtette ki kedden a francia jegybank elnöke, aki egyúttal az Európai Központi Bank kormányzó tanácsának is a tagja.

"Sokkal inkább politikai, mint gazdasági jellegű döntésről van szó" - mondta Christian Noyer egy párizsi pénzügyi konferencián azután, hogy a Standard & Poor's leminősítési vizsgálat alá vette tizenöt euróövezeti tagállam, köztük a lehetséges legjobb, "AAA" besorolású Németország és Franciaország hosszú távú szuverén adósbesorolását.
   
Noyer sok euróövezeti politikushoz hasonlóan utalt arra, hogy a bejelentés időzítése rossz volt, mivel Németország és Franciaország éppen most tett sorsdöntő lépéseket az uniós alapszerződés módosításának kérdésében.
   
"A hitelminősítők számítottak a 2008-as pénzügyi válság egyik motorjának. Vajon most is azok lesznek?" - tette fel a kérdést Noyer. "Ez olyan reális feltevés, amelyen mindannyiunknak el kell gondolkodnunk" - tette hozzá az EKB kormányzó tanácsának tagja.

Schäuble: a legjobb intés volt a S&P figyelmeztetése

A legjobb felhívás volt az euróövezet országainak a Standard&Poors hitelminősítő figyelmeztetése a pénteki csúcstalálkozó előtt - mondta Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter kedden Bécsben.

Kijelentette, hogy nem lehet a pénzügyi piacok bizalmát egyik napról a másikra visszanyerni, "még ha a lehető legjobb döntés születik is" pénteken az állam- és kormányfők csúcstalálkozóján. A miniszter Nicolas Sarkozy francia elnök és Angela Merkel német kancellár kezdeményezésére utalva szorgalmazta, hogy a találkozón szülessen felkérés egy szerződésmódosítás kidolgozására. A szerződésmódosítást minél előbb végre kell hajtani - mondta. A módosítást kidolgozó konvent akár négy héten belül lezárulhat - vélekedett.
   
A német miniszter osztrák kormánytagokkal  együtt pódiumbeszélgetésen vett részt az unió jövőjéről az osztrák fővárosban. Schäuble egyetértett Maria Fekter osztrák pénzügyminiszterrel abban, hogy a S&P figyelmeztetése nem az egyes tagállamoknak, hanem az euróövezet egészének szólt és azt mutatja, hogy a befektetők nem bíznak abban, hogy a kormányok megoldják a nehézségeket.
   
Hangsúlyozta, hogy minden euróövezeti országnak  "hitelesen, ellenőrizhetően és fenntarthatóan" csökkentenie kell deficitjét és államadósságát. Hozzátette, ez nem megy egyik napról a másikra.
   
A német és az osztrák pénzügyminiszter egyaránt a versenyjogi biztossal egyenlően erős jogkörű pénzügyi biztost szorgalmazott. Fekter kitért arra is, hogy a nemzeti parlamenti jóváhagyás előtt kell beavatkozási lehetőséget biztosítani egy erős hatáskörű pénzügyi biztosnak.
   
Schäuble a beszédében kitért arra is, az euróövezeti országoknak mindig úgy kell eljárniuk, hogy a többi uniós tagállam is követni tudja őket, ha akarják.
   
Az osztrák pénzügyminiszter előzőleg a sajtónak nyilatkozva kijelentette: "jelen pillanatban" nem számít arra, hogy Ausztria elveszíti az adósságára jelenleg érvényben lévő lehető legjobb osztályzatot. Az S&P esetleges leminősítésre vonatkozó véleménye nem jelenti automatikusan azt, hogy a szervezet tényleg le fogja minősíteni az országot - mondta. Hangsúlyozta, hogy Ausztria továbbra is jó gazdasági mutatókkal rendelkezik.
   
Fekter mindamellett ismét felszólította az ellenzéket, segítse a kormányt abban, hogy meglegyen a kétharmados többség az adósságfék alkotmányba iktatásához. Az osztrák kormánykoalíció november közepén jelezte erre vonatkozószándékát, hogy megerősítse a pénzügyi piacok bizalmát. A javaslat eszerint 2016 után a strukturális deficit nem haladhatja meg a bruttó hazai termék (GDP) 0,35 százalékát.

prev[2/2]
  1. 1. oldal
  2. Üdvözli az euróövezeti országokat fenyegető besorolásrontást egy neves német közgazdász

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.