Elutasítják

Eurókötvény? A német gazdaság nem bírná el

Nem lesz közös eurókötvény a német gazdasági miniszter szerint, noha hosszabb távon bizonyos feltételekkel be lehetne vezetni.

2011.12.04 13:56MTI

Philipp Rösler német gazdasági miniszter a Frankfurter Allgemeine Zeitung vasárnapi számában megjelent interjúban ismét megerősítette, hogy a jelenlegi német kormány nem fogadja el a közös eurókötvények kibocsátását az euróövezetben a pénzügyi kockázatok kiegyenlítésére.

"Egyikünk sem akar transzferuniót. Eurókötvény velünk nem lesz" - mondta Philipp Rösler a lapnak. "Ez ellentmondana a stabilitási unió elvének, mivel felszámolná a reformkényszert."

A német gazdasági miniszter szavai megerősítették Németország merev szembenállását az euróövezeti banki és adósságszolgálati válság megoldására javasolt közös euróövezeti kötvény kibocsátásával. Angela Merkel kancellár kormánya ehelyett a politikai és pénzügyi integráció szorosabbra vonását szorgalmazza az euróövezeti befektetői bizalom helyreállítása érdekében.

Olaszország pénzügyi stabilitásáról szólva Rösler kijelentette, hogy teljesen irreális dolog az olasz törlesztési nehézségeket Görögországéhoz hasonlítani.

Lehet, de az nem ugyanaz lenne

A német politikusok többsége határozottan elutasítja a közös euróövezeti kötvények azonnali bevezetését, de hosszabb távon, bizonyos feltételek teljesülése, az uniós alapszerződés módosítása estén már lehetőséget látnak rá.

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter a Passauer Neue Presse szombati számában megjelent interjúban ismételten kizárta a közös euróövezeti kötvény bevezetését. Arra a kérdésre azonban, hogy az euróövezeti költségvetési szabályok szigorítása esetén lehetséges lenne-e ilyen kötvények bevezetése, ezt válaszolta: "Egy valóban stabil európai pénzügyi unió létrehozása persze teljesen új helyzetet teremtene."

A miniszter rámutatott, hogy a jelenlegi európai alapszerződés kizárja az adósság "uniósításának" lehetőségét. "Euróövezeti kötvény nem létezhet. A német gazdaság nem bírná el más országok adósságára nyújtott garancia terhét" - fogalmazott Wolfgang Schäuble. A közös kötvény ugyanis véleménye szerint feloldaná az eladósodott országokra ható reformkényszert. "Ha viszont mindannyian tartjuk magunkat a stabilitási kritériumokhoz, az már önmagában megoldja a problémát" - tette hozzá.

Günther Öttinger az EU-Bizottság német energiaügyi biztosa nem tartja helyesnek a közös eurókötvény bevezetésének kategorikus elutasítását. A német Die Welt lapnak adott interjúban kifejtette, hogy az euróövezeti kötvénnyel lehetne megkoronázni a konszolidációs intézkedéseket és a Lisszaboni Szerződés módosítását. Az uniós biztos kifejezte abbéli reményét, hogy Angela Merkel kancellár nem eleve elutasító álláspontot képviselve ül majd le a tárgyalóasztalhoz.

Alexander Dobrindt, a CSU főtitkára felhívta Günther Öttinger figyelmét arra, hogy mint német delegáltnak Németországot kellene képviselnie az EU-Bizottságban. "A biztos úrnak nem kellene magára vállalnia azoknak az eladósodott országoknak a szószólója szerepét, akik közös kötvényekkel szeretnék megdézsmálni a német államkasszát" - fogalmazott.

A Süddeutsche Zeitung szombati számában Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a CSU elnöke rendkívüli pártkongresszus összehívását helyezte kilátásba arra az esetre, ha Angela Merkel kancellár a jövő heti uniós csúcstalálkozón elfogadja a közös euróövezeti kötvények bevezetését vagy az Európai Központi Bank (EKB) kötvényvásárlásainak megemelését. A SCU októberi pártkongresszusa mindkét megoldást határozottan elutasította. Pártkörökben azonban már vita folyik az euróövezeti kötvényekkel szemben felvett álláspont lazításának szükségességéről.

Norbert Barthle, a CDU pénzügyi szakértője az elmúlt heti költségvetési egyeztetésen már észlelte annak a jeleit, hogy a koalíción belül bizonyos feltételek teljesülése esetén nem zárják ki teljesen az euróövezeti kötvény bevezetését. "A kancellár világosan és egyértelműen leszögezte: mindaddig, amíg nem teljesültek az előfeltételek, amíg nem történt meg a szerződések módosítása, teljesen felesleges dolog velünk az euróövezeti kötvényekről tárgyalni. Először az első lépést kell megtenni, aztán jöhet a második" - mondta Norbert Barthle.

Hasonló véleménynek adott hangot Werner Faymann osztrák kancellár Angela Merkel német kancellárral folytatott pénteki megbeszélését követően. Megfogalmazása szerint a közös európai kötvények bevezetése csak harmadik vagy negyedik lépése lehetne egy folyamatnak, amelyben mindenekelőtt működőképes alapokat kell lefektetni az alapszerződés módosításával. Az osztrák kancellár Angela Merkel német kancellár pénteki parlamenti programnyilatkozatában elhangzottakhoz hasonlóan az uniós alapszerződés egy olyan módosítását tartja szükségesnek, amely lehetővé teszi a deficitkorlátokat megszegő tagállamok automatikus szankcionálását.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.