Elemez a Századvég
Pofon a Moody'stól - Mi van a leminősítés mögött?
A Moody's hitelminősítő intézet Magyarországot érintő legutóbbi döntése része annak a globális versengésnek, amely az atlanti gazdasági övezet két meghatározó térsége, az Egyesült Államok és az Európai Unió között zajlik.
2011.11.28 17:11ma.huAz USA-ból három évvel ezelőtt in¬dult hitelválság Európára átterjedése túlmutat tehát a válság gazdasági jelentőségén és a valódi kérdés, hogy kié a gazdasági, politikai vezető szerep az atlanti térségben, ami viszont egyértelműen hatalmi kérdés.
Az elmúlt hónapok eseményei azt mutatják, hogy a küzdelem negatív következményei alól egyetlen európai állam sem tudja kivonni magát és a támadások mostanra elérték az uniót alapító magállamokat is. Különösen veszélyeztetettek azonban azok az európai országok, amelyek magas államháztartási hiánnyal és államadósággal rendelkeznek, így ők az elsődleges célpontjai a spekulatív támadásoknak: nem véletlen, hogy a múlt héten éppen a portugál és a magyar állampapírokat minősítették le.
A hitelminősítő intézménye és a leminősítés gyakorlata egy globális hatalmi játszma esz¬köze, valójában fegyver (ne feledjük, hogy például az amerikai Bear Stearns és Lehman Brothers 2008-as összeomlásuk előtt az utolsó hetekig megtartották AAA és AA minősí¬tésüket), amely önbeteljesítő jóslatként működik: a hitelminősítő intézet azzal indokol¬ja döntését, hogy a pénzpiaci sokkok az árfolyam változásán, és a kamatok alakulásán keresztül veszélyeztetik a fenntarthatóságot, mivel azonban mindezt egy hitelminősítő mondja, mindez be is következik.
Nem véletlen, hogy a globális küzdelemben résztvevő felek megértették mindennek a jelentőségét, és a fegyver semlegesítésére törekednek. Az amerikai kormány éppúgy erő¬sen kritizálta augusztusban a Standard & Poor’s hitelminősítőt, akinek számításában komoly hibát találtak, mint ahogy az Európai Unió is független minősítők felállításán gondolkodik.
A Moody’s döntése tehát a nyomásgyakorlás eszköze, így is kell értelmezni. A megújulás útját kereső egyes nemzetállamokat azonban mindez nem szabad, hogy eltérítse attól a politikai iránytól, amely az államháztartási egyenleg és a fizetési mérleg pozitívan tar¬tására, és ezáltal az elmúlt évtizedek felhalmozott adósságainak csökkentésére irányul.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06