Könnyebb kirúgni a munkavállalót
A befektetők érdekét szolgálja a Munka törvénykönyve?
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke szerint a Munka Törvénykönyve (Mt) jogi lehetőséget ad a munkavállalók könnyebben elbocsájtásához, a foglalkoztatás olcsóbbá tételéhez, ami befektetői érdek.
2011.11.25 18:39MTIAz eredeti előterjesztés sok pontján - főleg az egyéni jogok területén - javulás történt, de „sötét folt” maradt a kollektív jogvédelmet nyújtó szakszervezetek, üzemi tanácsok működése – fogalmazott a szakszervezeti vezető.
Az új Munka törvénykönyvén „egyértelműen átüt, hogy a kormány nem szeretné, ha a szakszervezetek érdemben tudnának működni" - mondta, megjegyezve, ezzel ellentétes kijelentések ugyan nap, mint nap elhangzanak, de a meghozott intézkedések, paragrafusok a szakszervezetek alapvető működési feltételeit sem biztosítják.
Meg tudnak maradni a szakszervezetek, de érdemi tevékenységet nem tudnak kifejteni – jelentette ki Palkovics Imre. Példaként említette, hogy a tagok munkaidő-kedvezmény hiányában nem tudnak kapcsolatot tartani, nem tudnak szociális segélyrendszereket felépíteni.
A MOSZ elnöke szerint a szakszervezetek társadalmi fontosságát, szerepét nem ismeri el a politika. Szóvá tette azt is, hogy miközben a politika pártok, civil szervezetek költségvetésből működhetnek, a szakszervezetektől „elvárnák, hogy semmilyen közösségi, anyagi támogatásban ne részesüljenek”. Az érdekvédők így azért küzdenek, hogy visszaszerezzék a szakszervezeti mozgalom legalább minimális megbecsülését, amely arra hivatott, hogy a társadalom által megtermelt javak viszonylag tisztességesen legyenek elosztva – jelentette ki.
Céljaik elérésében jelenleg csak a közvéleményhez, nyilvánossághoz, nemzetközi fórumhoz tudnak fordulni a szakszervezetek. A tavalyi törvénymódosítással megszüntették a sztrájkképes munkavállaló közösségek valós sztrájk jogát – jegyezte meg Palkovics Imre.