Kis csípős, kis savanyú, kis euró

Csak egy kis tiszteletet kér a milliárdokért cserébe Kína

Kína feltételek nélkül támogatja az Európai Uniót a hitelválság leküzdésében, de hozzáállásáért "tiszteletet" szeretne cserébe - hangoztatta a kereskedelmi minisztérium szóvivője kedden, Pekingben.

2011.09.20 17:41MTI

Sen Tan-jang (Shen Danyang) kijelentette: az, hogy az EU nem ismeri el Kína teljes piacgazdasági státusát, és hogy Kína támogatja az uniót két teljesen össze nem függő dolog.

"Kínának nincsenek előfeltételei, amikor másoknak segítséget ajánl" - jelentette ki, hozzátéve: országa mindössze azt reméli, hogy hozzáállásért cserébe tiszteletet kaphat. A szóvivő megállapította, Kína rendkívül csalódott, amikor a reform és nyitás 30 éve után, a tervgazdálkodásból a teljes piacgazdaságba történő átmenetet követően az EU visszautasította Kína elismerését. "Meggyőződésünk, hogy a kérdés politikai és nem technikai természetű" - szögezte le a szóvivő. Az EU döntése nem csak Kína valóságos helyzetével nincs összhangban, hanem a Kína-EU közötti kapcsolatok hosszú távú érdekeit sem szolgálja - vélte Sen, aki szerint az eurózóna problémái meghatározó hatással lesznek a kétoldalú gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokra. A gazdasági lassulás Európában, amely a belső fogyasztásra és beruházásra is befolyással lesz, közvetlenül fogja károsítani a Kínával folytatott kereskedelmet; a mélyülő hitelválság nagy nyomást jelent majd a hazai vállalatokra, intenzívebbé fog válni a verseny a kínai vetélytársakkal, ami további kereskedelmi vitákhoz vezethet - magyarázta a szóvivő.

Sen ugyanakkor a "rejtett lehetőségeket" hangsúlyozta, s a két fél együttműködését szorgalmazta elsősorban a beruházások, a gazdaság és a technológia területén.

A kínai miniszterelnök korábban maga is arra szólította fel az uniót, hogy ismerje el Kína piacgazdasági státusát, s kérte az EU vezetőit, hogy stratégiai távlattal kezeljék a kétoldalú kapcsolatokat. Ven Csia-pao (Wen Jia-bao) szavait akkor a nemzetközi sajtóban úgy interpretálták, mintha a kormányfő feltételül szabná Brüsszelnek Kína elismerését európai befektetéseiért, az államadósságok felvásárlásáért cserébe. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályai szerint Kína 2016-ban mindenképpen megkapja a szabadpiaci státust, s Peking számára ezért szimbolikus jelentősége is van annak, hogy az unió mikor ismeri el.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.