Egyre rosszabbak a gazdaság kilátásai
Euróövezet: ez már a vég?
Londoni pénzügyi elemzők szerint egyre rosszabbak az euróövezet gazdasági növekedési kilátásai, és az eszkalálódó szuverén adósságválság miatt most már "nagyon magas" a kockázata a valutaunió szétesésének is.
2011.09.16 15:14MTIAz Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző csoportja - októberre szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett legújabb globális előrejelzésében közölte, hogy az eddigi 1,0 százalékról 0,8 százalékra rontotta az euróövezetre érvényes, 2012-re szóló GDP-növekedési előrejelzését.
Az EIU a prognózishoz fűzött kockázati forgatókönyveiben "nagyon magasnak" minősítette az euróövezet szétesésének rizikóját; a cég kockázatértékelési módszertanában ez a meghatározás 40 százalékos vagy annál nagyobb valószínűséget jelent.
A ház az elemzés részletes kifejtésében külön ki is emeli, hogy az adósságválság lehetséges fejleményei és piaci következményei miatt 40 százalékosra teszi az euróövezet felbomlásának esélyét.
Az EIU által a valutaunióra kidolgozott kockázati forgatókönyv szerint az egyik "töréspont" az lehet, ha Olaszország külső pénzügyi segítségre szorul.
E forgatókönyv egyaránt lehetségesnek nevezi az eladósodott déli eurótagállamok leválását és azt, hogy Németország dönt a távozás mellett. A ház szerint ez utóbbi fejlemény egyben a közös valuta végét is jelentené.
Az EIU londoni elemzői szerint a lehetőségek bármelyike "hatalmas mértékben" destabilizálná a világgazdaságot, a gyengébb pénzügyi helyzetű egykori eurótagállamok törlesztésképtelenné válnának euróadósságaik után, mivel új saját valutájuk árfolyama a mélybe zuhanna, és a finanszírozási költségek az egekbe szöknének. A dollár viszont meredeken erősödne a menedék felé menekülő befektetők keresletének hatására, és ez "elfojtaná" az amerikai gazdasági kilábalást - áll az EIU kockázati forgatókönyvében.
A cég szerint ha Görögország nem kapja meg a külső pénzügyi segítség következő részletét, akkor felmerül az azonnali, rendezetlen körülmények között bekövetkező törlesztésképtelenség kilátása, és ha Görögország törlesztésképtelenné válik, akkor valószínűleg távozik is a valutaunióból.
Más londoni elemzések is azt jósolják, hogy ha Görögország fizetésképtelenné válik - amit a piac most már gyakorlatilag 100 százalékos eséllyel áraz -, akkor nagy valószínűséggel elhagyja az euróövezetet.
A Commerzbank londoni pénzügyi elemzői által összeállított, a ház pénteki helyzetértékelésében ismertetett forgatókönyv szerint Görögország elvileg az euróövezet tagja maradhatna akkor is, ha leáll államadósságának törlesztésével, ám ebben a helyzetben "sok vesztenivalója már nem lenne", és ez amellett szól, hogy kilépjen a valutaunióból. Az újra meghonosítandó drachma a Commerzbank elemzőinek számításai szerint azonnal mintegy 50 százalékkal leértékelődne, helyreállítva a görög gazdaság versenyképességét.
Hosszú távon ugyanakkor - a leértékelődés következtében - emelkedne az infláció, és ez ismét a görög versenyképesség erózióját eredményezné, ami a kilépés ellen szól. Politikai szempontból azonban az euróövezet elhagyásának rövid távú előnyei túltennének a hátrányokon, és ezért valószínűbb, hogy fizetésképtelenség esetén Görögország saját valutát honosítana meg, mint az, hogy az euróövezet tagja marad - vélekedtek a Commerzbank elemzői.
Putyin: az euró-övezet problémái megoldódnak
Vlagyimir Putyin orosz kormányfőnek nincs kétsége, hogy az EU képes stabilizálni az euró-övezet helyzetét.
Szocsiban, egy nemzetközi befektetési fórumon mondott beszédében Putyin kijelentette: "ehhez bizonyos kitartás és karakter szükséges, de nincs kétségem, hogy az euró-övezetben megbirkóznak ezekkel a gondokkal, akárcsak az Egyesült Államokban".
Az adósságválság Európában és az Egyesült Államokban mélyül, ezek a gazdaságok a recesszió szélén állnak, és felépülésükre vonatkozóan homályosak a kilátások - tette hozzá az orosz kormányfő.
Úgy vélte, a fejlett országokban az eladósodás a hagyományos megközelítések újragondolását követeli meg a politikusoktól, közgazdászoktól és befektetőktől. "A fejlődés adósságnövelésre támaszkodó modellje nem működőképes", a globális növekedés központjai áthelyeződnek, és a következő tíz évben a mai fejlődő országok növekednek majd a legmagabiztosabban, míg a gazdasági fejlődés korábbi vezetői már nem szolgálhatnak majd példaként a világ többi része számára - mondta.
Hangsúlyozta: "nem kell félni Oroszországtól, teljesen civilizált partnerek vagyunk, nem akarjuk elvinni a technológiákat, teljes értékű és egyenjogú együttműködést akarunk". Utalva arra, hogy az orosz befektetők külföldön sokszor aggályokba ütköznek.
Leszögezte, hogy az orosz vezetés kész támogatni az orosz befektetők külföldi akvizícióit. Mint mondta, számos gazdasági szereplőnek egyre több szabad pénzeszköz áll rendelkezésére, és jó kilátásokat kínáló befektetési lehetőségeket keres.
Az orosz költségvetés Putyin szerint 2012-ben kedvező külső konjunktúra esetén deficitmentes lehet, noha előzőleg mintegy 1,5 százaléknyi hiánnyal számoltak. Emlékeztetett rá, hogy eredetileg 2015-re tervezték elérni a költségvetés teljes kiegyensúlyozottságát, de van remény, hogy ezt előbb sikerül elérni. Úgy vélte, az orosz gazdaság jövőre eléri a válság előtti szintet, és a következő három évben évi 4 százalékos növekedésre számíthat.
A miniszterelnök szerint Oroszország egyáltalán nem szándékozik államkapitalizmust építeni, csakis azért koncentrál forrásokat, hogy felfejlesszenek egy-egy iparágat. Máshol is ez történik, mert vannak olyan tevékenységi területek, ahol a magánvállalkozók nem tudják a szükséges hatalmas összegeket befektetni. Amint azonban a vállalatok talpra állnak és piacképesek lesznek, a bennük való állami részesedés lépésről lépésre csökkeni fog - mondta.
Hangsúlyozta, hogy az orosz vezetés elégedetlen az országban uralkodó beruházási klímával, amely még mindig kockázatos, s a tőke elfolyásához vezet. "Készek vagyunk hallgatni a nemzetközi szakértők értékeléseire, bár néha furcsák" - mondta. Bírálta a minősítések módszertanát, de elismerte, hogy a kritikák gyakran helytállóak.
Azt fejtegette, hogy Oroszországban jelenleg az egyik fő feladat a közalkalmazotti és tisztviselői kar filozófiájának átalakítása és a káderállomány megújítása. Olyan új emberekre van szükség a hatalomban, a gazdaságban, a politikában és a szociális szférában, akik már bebizonyították, hogy képesek a konstruktív átalakítás logikája szerint dolgozni - mondta Putyin, és reményét fejezte ki, hogy a decemberi választások után ilyenek kerülnek majd az állami dumába.