Élőlánc a Parlament körül

"Orbán takarodj!" - tisztességes párbeszédet követelnek a szakszervezetek

A tisztességes szociális párbeszéd visszaállítását követelik a Kossuth téren tüntető szakszervezetek, amelyek szerint a kormány eddigi intézkedései nem kedveztek a magyar munkavállalóknak.

2011.09.12 14:32MTI

A "Ne tovább!" mottóval rendezett megmozdulásra becslések szerint 1.000-1.500 ember gyűlt össze, a résztvevők alkottak élőláncot a Parlament épülete körül.
   
Az Országgyűlés őszi ülésszakának első napjára időzített tüntetést az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ), az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT), és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) szervezte, de civil szervezetek is csatlakoztak, jelen volt a Magyar Szociális Fórum is.
   
A konföderációk elnökei elmondták: minden tagszervezetük képviselteti magát a rendezvényen, így összesen körülbelül 130 szakszervezet munkavállalói jöttek el a rendezvényre.
   
A tömegben "Nem leszünk rabszolgák, Orbán takarodj!", "A társadalmi békéért valódi érdekegyeztetést" és "Nem radikális, hanem racionális megoldások kellenek"  feliratú transzparenseket lehetett látni.
   
A konföderációk elnökei hangsúlyozták: szeretnék felhívni a parlamenti képviselők figyelmét egyéni döntési felelősségükre, mivel a most készülő új Munka törvénykönyve (Mt.) - amelyet várhatóan az őszi ülésszakon fogadnak el - álláspontjuk szerint csak tovább ront a munkavállalók helyzetén.
   
Borsik János, az ASZSZ elnöke hangsúlyozta: a kormány "újabb merényletre" készül a munkavállalók ellen az új Munka törvénykönyvével, amely csökkenti a kereseteket, eltörli a műszakpótlékot, és védelem nélkül hagyja a munkavállalókat. A kormány tárgyaljon a szakszervezetekkel, a "különutas találkozókat" elutasítják - emelte ki utalva arra, hogy múlt héten a Nemzetgazdasági Minisztérium a szakszervezetek közül csak a Ligával és a Munkástanácsokkal tárgyalt az Mt.-ről.
   
Kuti László, az ÉSZT elnöke elmondta: a képviselőknek végig kell gondolniuk, hogy mi lesz döntésük következménye, ha jelenlegi formájában fogadják el a Munka törvénykönyvét.
   
Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke azt javasolta, hogy azok a munkavállalók, akik hétfőn délelőtt munkájuk miatt nem tudtak jelen lenni a tüntetésen, de egyetértenek törekvéseikkel, viseljenek kék szalagot ruhájukon.  Hangsúlyozta: azzal, hogy a kormány folytatja az érdemi egyeztetés nélküli törvényhozást, "tönkreteszi az országot".

Fotó: MTI

 

Varga László, a SZEF elnöke azt mondta: csak a tisztességes közszolgálati munka lehet a nemzet érdeke, nem pedig az, hogy a kormány megalázza a kormány-, és köztisztviselőket, rendvédelmi dolgozókat.
   
A tüntetésen a másik két konföderáció, a Liga és a Munkástanácsok hivatalosan nem vett részt, de - a szervezők közlése szerint - a Munkástanácsoktól voltak jelen szakszervezetek, és a felvonuló érdekképviseletek között egy Liga zászló is feltűnt.
   
A beszédeket követően - miután a résztvevők élőláncot alkottak a Parlament épülete körül a képviselői bejárattól az olimpiai parkig - , a konföderációk vezetői átadták petíciójukat a parlamenti frakciók képviselőinek, valamint ezzel egyidőben e-mailben elküldték minden képviselőnek.
   
A képviselőknek címzett petícióban a szakszervezetek kifejtik: "az elmúlt egy évben Önök olyan döntéseket hoztak, amelyek lerontották a magyar munkavállalók és családjaik helyzetét". Példaként említik az egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszer bevezetését, és az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) megszüntetését.
   
A szakszervezetek szerint az új Munka Törvénykönyve tervezete jól felismerhető hatásaiban átlépi a munka világának határait és társadalmi feszültségekhez vezethet. Mindezt még súlyosbítják a nyugdíjrendszer átalakításával és a közteherviseléssel kapcsolatos tervek.
   
Felhívják a figyelmet arra, hogy ha a képviselők jelenlegi formájában szavazzák meg a törvényjavaslatot, akkor többek között csökkentik az emberek fizetését, növelik az emberek munkaidejét, és védelem nélkül hagyják a munkavállalókat.
   
"Mi ezt nem akarjuk! Tárgyalni viszont igen! Még most sem késő!" - olvasható a petícióban.
   
A petíciót a Fidesz részéről Kara Ákos, a KDNP részéről Pálffy István, az MSZP részéről Mesterházy Attila, az LMP-től Schiffer András, a Jobbiktól pedig Bertha Szilvia vette át.
   
Pataky Péter az átadás után elmondta: Kara Ákos ígéretet tett arra, hogy a jövőben minden, a munkavállalókat érintő tervezetről konzultál majd a Fidesz frakció.
   
Az MSZOSZ elnöke egyben reményét fejezte ki,hogy ez valóban így lesz. A tüntetőkhöz fordulva ugyanakkor hangsúlyozta: az Országgyűlés munkájának kezdetével "mindenki legyen készenlétben arra, hogy ha legközelebb érkezik a hívó szó - ami nem lesz sokára - akkor még többen legyünk".

Fotó: MTI

 

KDNP: több téves állítás szerepel a szakszervezetek petíciójában

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint több téves állítás is szerepel a Parlament előtt hétfőn tüntető szakszervezetek petíciójában.
   
A kisebbik kormánypárt hétfői közleményében kiemelte: a munka törvénykönyvének módosítása nem csökkenti az emberek fizetését, hiszen az a munkaadó és a munkavállaló megegyezésén alapul, törvénnyel nem csökkenthető. Viszont a szabályok egyszerűsítésével, a bürokrácia visszaszorításával megteremti egy esetleges béremelés forrását.    

Leszögezték azt is, hogy a tervezet nem növeli az emberek munkaidejét, kivéve ott, ahol az korábban nem érte el a heti 40 órát. A tervezet ezenkívül nem hagyja védelem nélkül a munkavállalókat, hiszen a szakszervezetek továbbra is jelen lesznek a munkahelyeken, továbbá az üzemi tanácsok kibővített jogosítványokkal védik a munkavállalókat.    

Kitértek arra is, hogy kollektív szerződések továbbra is lesznek, így az ezzel járó védelem is megilleti majd a munkavállalót.    

A Kereszténydemokrata Néppárt ugyanakkor figyelemre méltónak tartja a tényt, hogy Borsik János, a tüntetés egyik főszervezőjének korábbi munkahelyén, a MÁV-nál, 38 órás munkahét van, a munkaközi szünet beleszámít a munkaidőbe, ami az állami szektoron kívül sehol nem tapasztalható, a szakszervezeti juttatások vonatkozásában a munkaidő megváltás kétszerese a törvényi előírásnak. "Mindezt válság idején közpénzből finanszírozzuk" - fogalmaztak, hozzátéve: rendet kell végre tenni a munkaügyekben, hogy valóban sok új munkahely születhessen.
   
A kisebbik kormánypárt szerint az új munka törvénykönyve ezt szolgálja.

[1/2]next
  1. 1. oldal
  2. Nyugállományú rendvédelmi dolgozók demonstráltak a 4-es főút szabolcsi szakaszán

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.