Megbénul a légiközlekedés?
Durvul a moszkvai kerozinhiány
A moszkvai és az orosz fővároshoz közeli repülőtereken napok óra egyre nyomasztóbb hiány mutatkozik kerozinból, és bár ilyesmire volt már példa, a jelen eset különleges vonása, hogy nem tudni, miért vált hiánycikké az üzemanyag.
2011.09.05 18:35MTIA legvalószínűbb magyarázat egyetlen hivatalos nyilatkozatban sem szerepelt: a hétfői lapok szerint a piaci szereplők és a szakértők egyaránt arra gyanakszanak, hogy a nagy olajtársaságok összebeszéltek, és szándékosan idéztek elő hiányt, hogy felemelhessék a kerozin árát.
A múlt hét végén a nagy repülőterek már csak három napra elegendő tartalékkal rendelkeztek a szokásos 5-7 napos helyett, és a tőzsdén egész héten mindössze 5000 tonnányi kerozint kínáltak fel, miközben 270 ezer tonnára lett volna kereslet, és normális körülmények között a tőzsdén egy hét alatt 30-70 ezer tonnát értékesítenek. A moszkvai repülőterek havi felhasználása mintegy 360 ezer tonna.
A Roszaviacija főhatóság arra készül, hogy az állami tartalékból kérjen 180 ezer tonna üzemanyagot. Emellett fel akarja szólítani az olajtársaságokat, hogy teljes terjedelemben tegyenek eleget kötelezettségeiknek. A szállítások ugyanis nem álltak le teljesen, csak erősen akadoznak.
Mindez nem minden légitársaságot érint egyformán: az Aeroflot közölte, hogy nincsenek gondjai, mert hosszú távú szerződései vannak az olajipari cégekkel.
A hiányt kezdetben, augusztus utolsó napjaiban a védelmi minisztérium nagy megrendeléseivel magyarázták, de ezt a tárca cáfolta. Szergej Kudrjasov energetikai miniszter-helyettes szerint az üzemanyag vasúti szállítása akadozik, és ehhez járult még a légi forgalom augusztus végi csúcsa. Ám a szállítási vállalatok is elhárították a felelősséget. Jelenleg az a feltételezés tartja magát, hogy a kőolaj-ipar a szokásosnál kevesebb kerozint állít elő, mert a téli dízel termelésére koncentrál az állami tartalékok számára.
Végül szeptember 1-jén értekezletet tartottak az energetikai és a szállítási miniszter, valamint a fő kerozin-szállító cégek részvételével. A sajtónak nyilatkozva azonban a cégek egyenként azt közölték, hogy náluk nem volt fennakadás.
Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin kormányfő szóvivője elmondta, hogy a helyzet különleges vizsgálatot igényel, mert a kormány számára sem érthető. Hozzátette, hogy Putyin szükség esetén engedélyezi az állami tartalék egy részének felhasználását.
Így várhatóan az állami tartalékokból töltik fel a megfogyatkozott készleteket, annál is inkább, mert az egyik találgatás szerint e tartalék idén májusban eldöntött jelentős növelése is hozzájárult a hiány kialakulásához. A hétfői lapok azonban felhívták a figyelmet, hogy ez nem lehet rendszeres megoldás.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06