Az áram ára nem szabadult el

Nincs szakmai indoka az MVM csoport átalakításának

A Magyar Villamos Művek (MVM) körül kialakult helyzet nem szakmai kérdés - vélekedtek egyöntetűen a "Kereszttűzben az MVM" címen tartott konferencia előadói. A tanácskozást a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) rendezte csütörtökön Budapesten.

2008.04.10 15:34MTI

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök március elején utasította Veres János pénzügyminisztert, az állami tulajdon, így az MVM tulajdonosi jogainak gyakorlóját, hogy haladéktalanul tegyen lépéseket a villamosenergia-piacon tapasztalható monopolisztikus helyzet felszámolása érdekében és ezzel együtt menesztik az MVM vezérigazgatóját, Kocsis Istvánt, aki a májusi közgyűlés után válik meg posztjától. 

Az MVM ugyanakkor része az új tulajdonosi programnak is, amelynek során a lakosság juthat állami tulajdonhoz. Kaderják Péter, a budapesti Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontjának (REKK) igazgatója szerint a 2008. január elsejétől az árampiac teljes megnyitása lényegében az MVM privatizációjának előkészítését szolgálta. Szavai szerint az MVM vezérigazgatójának menesztése az orosz "technikára" emlékeztet: egy állami tulajdonú cég túl erőssé váló gazdasági vezetője nem kívánatos a posztján. 

Járosi Márton, az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke meggondolatlannak és szakmai köntösbe bújtatott erőszaknak nevezte az MVM csoport tervezett átalakítását. A résztvevők megosztottak voltak abban, hogy az MVM milyen szerepet játszik a piacnyitás anomáliáiban, különösen ami az árat illeti. Szőlősi László, a Magyar Energia Hivatal főosztályvezető kiemelte az MVM szerepét abban, hogy az áram ára nem szabadult el a kereslet által vezérelt piacon. 

Mások, többek között Tombor Antal, az MVM volt elnök-vezérigazgatója, illetve a Mavir volt vezérigazgatója azt fejtegette, hogy az államnak közszolgáltató szerepe van az árampiacon. Kiss Péter, a KPMG energiaügyekben illetékes partnere pedig arra emlékeztetett, hogy az áram nemcsak nem tárolható, hanem nem is helyettesíthető és ez utóbbi sajátopsságáról szinte soha nem esik szó. Így az államnak szabályozóként és tulajdonosként is fontos szerepe van a villamos energia ellátásbiztonságában.
 
Szinte minden résztvevő kifejtette, hogy nincs szakmai indoka az MVM csoport átalakításának, hiszen néhány éve politikai konszenzus alakult ki abban, hogy vertikálisan integrált regionális áramcég legyen a Magyar Villamos Művek. A társaságcsoport privatizációját illetően némi megosztottság mutatkozott a szakértők között. 

Csom Gyula, az MTI Energetikai Bizottságának volt elnöke arra figyelmeztetett, hogy nem kell túlteljesíteni az európai uniós elvárásokat, és az MVM lehetséges szétválasztással meg kellene várni az EU ezzel a kérdéssel foglalkozó harmadik energiacsomagjának elfogadását. Volt résztvevő, aki szerint az MVM csoport szétszedése csökkenti a vagyon értékét. Más, így Tombor Antal például a hatásvizsgálatokat hiányolta az átalakítás és a privatizáció előkészítéseként.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.