Meg kell valósítani az elkezdett reformokat
OECD: az államháztartási hiányt 3 százalék alá kell levinni Magyarországon
Az OECD szakértői úgy látják, hogy a magyarországi államháztartási hiányt mindenképpen 3 százalék alá kell levinni és ezzel párhuzamosan, következetesen meg kell valósítani az elkezdett reformokat - mondta Aart de Geus, az OECD helyettes főtitkára.
2008.04.10 12:16MTIA helyettes főtitkár megfogalmazta: szükséges továbbá az, hogy Magyarországon a közszférában további létszámleépítés valósuljon meg. Veres János pénzügyminiszter kiemelte, az elkészített OECD tanulmány legfontosabb üzenete az, hogy folytatni kell a fiskális konszolidációt, de emellett tartani kell a gazdasági egyensúlyt, illetve azt javítani kell. Egyúttal hozzátette, az OECD tanulmányból is kiderül, a reformok folytatása növeli az üzleti szféra bizalmát Magyarország iránt.
Kérdésekre válaszolva az OECD jelenlévő szakértői elmondták, erre évre 1,5-2 százalék körüli gazdasági növekedést várnak Magyarországon, jövőre 3-3,5 százalék között lehet a gazdasági bővülés, ez azonban függ a gazdaságpolitika továbbvitelétől, illetve a nemzetközi gazdasági környezet hatásaitól. Az OECD helyettes főtitkára kiemelte: a legfontosabb üzenetek egyike az, hogy végig kell vinni következetesen az államháztartási kiigazítást, a fiskális konszolidáció közben az államháztartási deficitet rövid idő belül 3 százalék alá kell mérsékelni.
Ennek egyik legnagyobb kihívása az, hogy ezzel párhuzamosan a közkiadásokat le kell faragni. A közfinanszírozásban pedig a kormányzatnak az eddiginél nagyobb fegyelmet kell elérnie. Hangsúlyozta, ha az ország ragaszkodik a megkezdett reformokhoz, az államháztartási deficit csökkentését következetesen végigviszi, akkor Magyarország nagyobb eséllyel zárkózik fel az unió fejlett régiójához, illetve a többi fejlett országhoz. Aart de Geus szerint az államháztartási hiány csökkentése nem dogmatikus elv, ez a magyar lakosság az üzleti vállalkozások helyzetének javítása érdekében történik.
Figyelmeztetett: az egy főre jutó nemzeti jövedelem tekintetében Magyarország "kritikus ponthoz" érkezett, a környező álalmokban Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában az elmúlt évek gazdasági növekedési rátájának következtében javult az egy főre eső nemzeti jövedelem. Egyúttal kiemelte, az államháztartási hiány csökkentését nem lehet anélkül megvalósítani, hogy ennek érdekében ne kelljen bizonyos áldozatokat meghozni. A csökkentés megvalósítása során szükséges a közszférában további létszámleépítést véghezvinni.
A nyugdíjreform kapcsán a helyettes főtitkár hangsúlyozta, Magyarországon az OECD szakértői szerint az egyik legnagyobb gond az, hogy igen kedvezőek a korai nyugdíjba vonulás lehetőségei, ezeket mérsékelni kell és áltanosságban is szükség lenne a nyugdíjkorhatár felemelésére. A helyettes főtitkár ugyanis emlékeztetett arra, hogy az OECD országai között Magyarországon az egyik legalacsonyabb a nyugdíjkorhatár.
Gondként ítélte meg a foglalkoztatási ráta alacsony szintjét is, s ennek kapcsán megjegyezte: az alacsony iskolai végzettségűek foglalkoztatását jelentősen javítani kell a jövőben. Általánosságban a tanulmány szerint szükség van Magyarországon a tanárképzés reformjára, az oktatás minőségének a szakma státuszának javítása érdekében. Az oktatásban a hátrányos helyzetben lévő gyermekek oktatása során el kell kerülni a szegregáció összes lehetőségét, javítani kell az óvodai ellátáson, a gyermekgondozáshoz való jobb hozzáférés segítésével. Egyúttal a szakoktatásban résztvevők számára, illetve valamilyen szakképzettséggel rendelkezők esetében biztosítani kell az általános oktatásba való visszatérés lehetőségét is.
A helyettes főtitkár véleménye szerint a kis- és középvállalati szektor teljesítményének javítása, növelése kulcsfontosságú annak érdekében, hogy Magyarország felzárkózzék a fejlettebb OECD országokhoz. Ehhez a tanulmány adózási és szabályozási változtatásokat javasol, olyan lépéseket, amelyek az üzleti környezet általános javítását szolgálják, és amelyek ösztönzik a vállalkozások innovációját. Aart de Geus végezetül kiemelte a reformok sikeres végrehajtásához elengedhetetlen a közigazgatás jobb megszervezése, mainál hatékonyabb működtetése.
A helyettes főtitkár nyomatékosította: az OECD a véleményének megalkotásakor mindig távol marad a politikától, a napi politikai aktualitásoktól. "a mi érdekünk az, hogy egy adott ország érdekében dolgozzunk, alakítsuk ki véleményünket, függetlenül az adott kormánytól, a fennálló politikai helyzettől" - emelte ki. Kérdésekre válaszolva Veres János kiemelte, az OECD tanulmányai is megerősítette, hogy a kormány reformjai helyes irányba mutatnak, egyik kérdésben sem okozott meglepetést az OECD véleménye.
A kormányzat számára fontos, hogy egy független nemzetközi szervezet mit mond arról, Magyarországnak merre kell haladnia - hangoztatta a pénzügyminiszter. Egy másik kérdésre válaszolva aláhúzta, jelenleg úgy látszik sokkal kisebb a mozgástér a lehetséges adócsökkentésre, mint azt korábban gondolták a kormányzat részéről, az adómérséklés függ a központi kiadások csökkentésétől.