Arany középút a fiskális kiigazításban
Növekedés és konszolidáció - Lagarde optimista
Christine Lagarde szerint a fejlett országokban lehetséges már rövid távon munkahelyeket teremteni és gazdasági növekedést elérni, miközben a kormányok középtávon a költségvetés kiigazítására, egyensúlyozására összpontosítanak.
2011.08.16 07:25MTIA fiskális kiigazítást úgy kell elvégezni, hogy az ne legyen se túl lassú, se túl gyors. A növekedés rövid távú ösztönzése és a középtávú konszolidáció látszólag egymásnak ellentmondó, de valójában egymást erősítik - írta Lagarde cikkében, amelynek címe: "Ne hagyjuk, hogy a költségvetési fék blokkolja a világgazdasági fellendülést!"
Anélkül, hogy megemlítette volna akár az Egyesült Államokat, akár más országot, megállapította, hogy bizonyos országok gyors költségvetési kiigazítást akarnak. "De ez a rövid távú cél több ország esetében is hibás.
Nem szabad elfelejtenünk, hogy a piacoknál egyfajta kettősség van: nem szeretik a nagy állami adósságot - és ezért örülnek a gyors fiskális kiigazításnak -, de - amint a múlt héten láttuk - még kevésbé szeretik a kis mértékű vagy negatív (gazdasági) növekedést."
Önmagában az állami kiadások lefaragása sem megoldás, a bevételeknek is növekedniük kell. Elsősorban olyan megoldásokat kell választani, amelyek a legkevésbé fogják vissza a keresletet. A globális fellendülés akadozása nagy terhet jelent, de a gazdaságpolitikusok képesek helyreállítani a bizalmat, ha bátran és gyorsan cselekednek - jelentette ki a az IMF vezérigazgatója.
"Egyértelmű, hogy melyek a legfontosabb célok: hiteles, középtávú fiskális konszolidáció, és ezzel együtt energikusan felkutatni minden lehetséges intézkedést, amely hatékonyan elősegítheti a rövid távú növekedést" - írta Lagarde.