Debrecen, Győr törleszt, Nyíregyháza átütemez
Adósságháború: sok vért vesztett Pest megye
Miközben Pest megye önkormányzata hiteleinek törlesztése érdekében az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatok számára kiírt pályázatra vár, Érd megyei jogú város, bár jelentős adóssággal rendelkezik, nem számol likviditási, törlesztési problémákkal.
2011.08.11 07:21MTIA Pest megyei önkormányzat összesen 17 milliárd 799 millió forintnyi, hitelből és kötvényből származó adósságot görget maga előtt, ebből a kötvények tőkeértéke meghaladja a 10 milliárdot. Felhalmozási kiadások fedezésére 3,6 milliárdot, míg működési kiadásaik fedezésére 4,3 milliárdot hívtak le, s használtak fel eddig – közölte Ambrus András, a megyeháza sajtófőnöke.
A megye svájci frank alapú hitelállománya átszámítva 4 milliárd 882 millió forint. A 2027 nyarán lejáró kötvényt 2007 júliusában bocsátották ki, az akkori kibocsátási érték nem egészen 3 milliárd forintnak felelt meg. A tőketörlesztést az önkormányzatnak tavaly júniusban kellett megkezdenie, de a teljesítéssel a megye ismert anyagi nehézségei miatt elmaradásban vannak - mondta a sajtófőnök.
Nem tudták kifizetni az idei első negyedéves, március 31-én esedékessé vált részletet sem, ami az akkor csupán 207 forintos frank árfolyamon számolva több mint 64 millió forintot tett ki. Ebből a tőketörlesztés bő 60, a kamattörlesztés körülbelül 4 millió forint volt. Az augusztus 5-én esedékessé vált újabb részlet összességében már meghaladta a 78 millió forintot, mivel időközben a frank árfolyama 253 forintra emelkedett – tette hozzá Ambrus András.
A megyeháza nem fizette ki ezt a részletet, s nem is tud addig teljesíteni, amíg az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatok számára kiírt pályázatra benyújtott 2,5 milliárd forintnyi igényükről nem születik döntés, illetve a keretből nem kapnak pénzt - magyarázta a sajtófőnök, aki szerint a hiteltartozás átütemezésének ezért egyelőre nincs értelme.
Érd megyei jogú városban ennél lényegesen kedvezőbb a helyzet – mondta a helyi önkormányzat szóvivője. Arató Zsolt közlése szerint hitel- és kötvényállományuk összesen 11,864 milliárd forint, az a város idei költségvetési főösszegének körülbelül 34 százalékát, költségvetési bevételeik 74 százalékát teszi ki.
Érdnek 2006-ban 1,6 milliárd forintnyi hitel-, illetve lízingdíj tartozása volt, de nagyobb mértékű kölcsönt 2007 és 2010 között kényszerültek felvenni. Ekkor indult – részben EU-s támogatással – az a közel 39 milliárdos fejlesztési program, melynek keretében egy sor oktatási-, egészségügyi- és szociális intézményt újítottak fel, s korszerűsítették a település infrastruktúráját is. A pályázati önerő biztosításához, illetve a saját „zsebből” fizetett projektekre (például bölcsőde építésére) az MFB által refinanszírozott hiteleket vettek fel 2,69 milliárd forint értékben.
A szóvivő tájékoztatása szerint 2007-ben és 2008-ban 20 éves futamidejű svájci frank alapú kötvénykibocsátásra került sor 7,93 milliárd forint értékben. Mivel rövid futamidőre 1,24 milliárd forintkötvényt is kibocsátottak, Érd teljes kötvényállománya jelenleg 9,1 milliárd forint.
Az első két sorozat esetében a törlesztést 2012-ben, illetve 2013-ban kell megkezdeni, akkortól az adósságszolgálat aránya a jelenlegi bevételekhez viszonyítva 3,49 százalékot tesz majd ki, jelenleg ez az arány 0,21 százalék – mondta Arató Zsolt.
Az igen jelentős árfolyamveszteség fegyelmezett gazdálkodásra, s a költségek lefaragására kényszeríti az önkormányzatot, de bíznak abban, hogy – mint eddig – a jövőben sem lesznek likviditási, törlesztési problémáik. Ennek érdekében folyamatos kapcsolatot tartanak fenn a finanszírozó bankkal – közölte a szóvivő.
Debrecen rendben törleszti hiteleit
Debrecen önkormányzata bevételeinek mintegy 10 százalékát fordítja törlesztésre évente, s bár hiteleinek jelentős része svájci frank alapú a szerződésben vállalt törlesztési ütemezést tartani tudják.
A debreceni önkormányzatnak 23,5 milliárd forint adósságállománya van, ebből 17,8 milliárd svájci frank alapú hitel. A városnak kötvénykibocsátásából nincs kötelezettsége, a korábbi kötvényeket az önkormányzat visszafizette - ismertette a hivatal.
A város 2006-2009 között évente vett fel svájci frank alapú hitelt, 4,2-4,7 milliárd forint közötti összegekben és azokat kizárólag beruházásokra költötte. A frankhitelek törlesztését az önkormányzat 2009-ben kezdte meg, az utolsó hitel lejárata 2022 vége.
Mivel a következő törlesztésre szeptember 30-án kerül sor az aznap érvényes árfolyamon, ezért jelen pillanatban a polgármesteri hivatal nem tudja megmondani pontosan, hogy a törlesztő részlet nagysága hogyan változik.
Az adósságszolgálat aránya a teljes bevételhez képest 2011. június 30-ai állapot szerint 10,5 százalék. Az adósságszolgálat módosított előirányzata 5,4 milliárd, a módosított bevételi előirányzata pedig 52 milliárd forint.
A hivatal leszögezte: nem látszik szükségesnek a tőketörlesztés átütemezése, mert a szerződésben vállalt ütemezést tudja tartani az önkormányzat.
Nyíregyháza átütemez
Nyíregyháza önkormányzata bevételeinek több mint 10 százalékát fordítja adósságszolgálatra, s mivel az adósságszolgálat terhe elviselhetetlen a város számára, azok egy részét már átütemezte, illetve további részek átütemezéséről tárgyal.
Nyíregyháza hitelállománya a június végi adatok szerint meghaladja a 18,5 milliárd forintot, amelyből 10,6 milliárd forint kötvény, 5,1 milliárd forint működési, illetve 2,8 milliárd forint felhalmozási hitel.
Halkóné Rudolf Éva elmondta: a teljes kötvényállomány svájci frank alapú, összesen 47,5 millió frank. A város az elmúlt ciklusban kétszer bocsátott ki kötvényt: 2007-ben az OTP Banknál 27 millió, majd 2008-ban a CIB Banknál csaknem 22 millió frank összegben, melyeket kibocsátáskori árfolyamon 7,6 milliárd forinton vettek nyilvántartásba.
A kötvényeket városfejlesztési és felújítási kiadásokra, valamint a többségi tulajdonú gazdasági társaságok által bonyolított beruházásokra, valamint a korábbi hitelek kiváltására használta fel az önkormányzat. A szennyvízberuházásra - elkülönített számlán - 472 millió forint áll rendelkezésre. A hitelállományból igen jelentős, összesen 3,8 milliárd forint a likviditást szolgáló folyószámla és működési hitel.
Az önkormányzat teljes bevételi előirányzata 45,5 milliárd forint, melyhez viszonyítva a hitelállomány 40,7 százalék - tette hozzá az alpolgármester. Az idei adósságszolgálat 4,9 milliárd forint, ez a bevétel 10,8 százaléka.
Halkóné Rudolf Éva kiemelte: a hitelek átütemezésével már az idei költségvetés tervezésekor számolt az önkormányzat, mivel elviselhetetlen méretű lett az ez évi adósságszolgálat.
A hitelek nagy részét a számlavezető OTP Banktól vette fel a szabolcsi megyeszékhely önkormányzata, a hitel és kötvény átütemezése folyamatban van. Az OTP kötvényeknek törlesztése már tavaly elkezdődött, ennek keretében a város eddig összesen csaknem 1,4 millió svájci frankot fizetett vissza.
Nyíregyháza az idén moratóriumot kért és kapott a banktól: az adósságot eredetileg 2019-ig kellene visszafizetni, de a tervezet szerint csak 2012-től kezdődik az állomány törlesztése és 2025-ben fog lejárni. A CIB Banknál kibocsátott kötvény törlesztése 2013-ban kezdődik és 2032-ben jár le. Emellett tavaly az Unicredit Banktól felvett, 1,5 milliárd forintos működési hitel futamidejét is sikerült az eredeti három évről hét évre prolongálni.
Győr-Moson-Sopron megyének és Győrnek sincs gondja a törlesztésekkel
Győr-Moson-Sopron megyének és Győrnek sincs frankhitele, az egyéb kötelezettségeik törlesztése nem okoz likviditási problémát.
Idei hiányának finanszírozására 2,78 milliárd forintot állított be idei költségvetésébe a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat, ebből 988 milliót fordítanak fejlesztésre, például a kórházbővítés önrészére; ennek negyedét hívták le eddig – közölte Ponty Zita sajtófőnök, megjegyezve: kötvényt nem bocsátottak ki.
A megyének svájci frank alapú hitele nincs, a tervezett hitelállomány a kalkulált bevételek 11,5 százaléka, míg adósságszolgálatuké 5,76 százalék. Tőkét egyelőre nem kell visszafizetniük, csak kamatot, ami a körültekintő és takarékos gazdálkodás miatt nem jelent problémát, és arra törekszenek, hogy kötelezettségeiknek a jövőben is eleget tudjanak tenni. Átütemezést nem kívánnak kérni.
Győr városának kötvénytörlesztési kötelezettségei nincsenek, három fejlesztési célú (aluljáró-, híd- és útépítésre felvett) hitelkerete pedig 10,1 milliárd forintra rúg. Ebből június végi állás szerint 7,1 milliárdot hívtak le. A svájci frank hitele nincs a városnak – közölte Simon Róbert Balázs pénzügyekért felelős alpolgármester (Fidesz-KDNP).
Tájékoztatása szerint a hitelállomány az idei bevételek 11,96 százalékára rúg, az adósságszolgálat a teljes bevétel 0,65 százalékát teszi ki. „A hiteltörlesztések nagyságrendje Győr esetében likviditási problémát nem eredményez” – mondta, hozzátéve, nem is kérnek átütemezést.
A soproni önkormányzat – az illetékes munkatárs szabadságolása miatt – nem tudott naprakész adatokat közölni, de a város májusban elfogadott, 2014-ig szóló gazdasági programjának egyik mellékletéből annyi tudható meg: a mintegy hatvanezer lakosú település idei költségvetése 23,6 milliárdos bevétellel számol.
Sopronnak 2,95 milliárdos hiteltartozása és 13,8 milliárdos kötvénytartozása van. Ez az idén kétmilliárdos tőketörlesztéssel és fele ekkora kamattörlesztéssel terheli meg a városi büdzsét.