Gáz van: már gáz sincs
Alig van mit enni Pest megye gyermekotthonaiban
Csak a helyiek ételadományainak köszönhető, hogy nem éheznek a gyerekek a Pest megyei lakás- és gyermekotthonokban.
2011.08.08 07:42ma.huA gázt már több intézményben kikapcsolták, strandolásról nem csak az esős idő miatt nem eshet szó, miközben a nevelőknek fogalmuk sincs, miből teremtik elő az őszi iskolakezdéshez szükséges borsos összegeket - jelenti a Havaria Press a Magyar Hírlapban megjelentek alapján.
A Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat és Intézményei Pest megyétől már csak az egy főre eső ellátmány negyedét kapja.
Szabó Máté ombudsman jelentésére Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter áprilisban elismerte, hogy a normatív állami hozzájárulások egyre kisebb arányban fedezik a gyermekek és a fiatal felnőttek ellátásának valós költségeit. Forráshiányra hivatkozva azonban csak halvány ígéretet tett azok növelésére, holott gyorsan kellene cselekedni.
Egyre tarthatatlanabb állapot uralkodik a Pest megyei lakás- és gyermekotthonokban. A nyár folyamán a Magyar Hírlapot több kétségbeesett nevelő kereste meg, akik súlyos gondokról számoltak be. Nem egy otthonban előfordult már, hogy kikapcsolták a gázt, mivel nem tudták kigazdálkodni a számlákon szereplő összegeket. A gyerekek idén nemhogy nyaralni, de gyakorlatilag a közeli strandokra sem jutnak el, hiszen nem futja belépőkre.
Miközben közeleg a rendkívül költséges iskolakezdés, sok helyütt egyenesen kenyérgondokkal küzdenek, amelyet csak az ellensúlyoz, hogy helyi idős emberektől, családoktól olykor lekvárt, mézet, sajtot, kenyeret, süteményt kapnak az otthonok. Pedig nem adományokból kellene - szűkösen - megélni. Csakhogy az elmúlt években másról sem szóltak a hírek, mint hogy a szocialista kormányok egyre több feladatot ,,toltak át" a megyékre és a helyi önkormányzatokra, amelyek szorult helyzetükben egyre-másra vették fel a hiteleket. Források szerint a mostani bajok is legalább két-három évre vezethetők vissza, legalábbis azóta kezdett kilátástalanná válni a helyzet. Holott a gyermekvédelmi törvény értelmében a családot pótló, helyettesítő védelem és ellátás az állam feladata. A kormány augusztus 17-i ülésén az önkormányzati átalakítással foglalkozik, amelynek keretében az elképzelések szerint a megyék a területfejlesztésért lesznek csak felelősek, míg több, az önkormányzatoknál lévő feladatot az állam vesz át.
Kérdés persze, hogy forrást mindehhez miből teremtenek. A Pest Megyei Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat és Intézményei, amely a nevelőszülői hálózatot, valamint az otthonokat fenntartja, idén már az egy gyermekre jutó ellátmánynak alig a negyedét kapja csupán a megyétől. Ebből pedig felújításra, új eszközök, tanszerek beszerzésére, ruházkodásra már nem jut, élelemre is épphogy. És akkor még nem beszéltünk a nevelők és a dolgozók béréről. Pedig sokszor ők is otthonról kénytelenek ezzel-azzal kiegészíteni a szűkös fogásokat, hogy a gyermekek ne éhezzenek.

,,Korábban havi hatezer forint étkezési jegy járt nekünk, ezt tavaly március óta nem kaptuk meg - mondta az egyik nevelő. - A munkaköri kötelezettségekből adódó hivatalos utak benzintérítése is akadozik, ha megkapjuk is, hónapokkal később vehetjük csak fel" - mondta az intézmény egyik vezetője.
Elmondása szerint egyre kilátástalanabb a jövőkép a mintegy 150-160 gyermeket és fiatalkorú felnőttet ellátó intézményhálózat előtt. Jellemző adalék, hogy ,,már a pék sem ad hitelre". Úgy látja, a nevelőszülői hálózatban - amelyhez csak a megyében több száz további gyermek tartozik - hasonló gondok vannak. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa áprilisban éppen egy Pest megyei nevelőszülő panasza nyomán hívta fel a figyelmet, hogy ,,forráselvonások miatt késve, illetve részletekben kapják meg a nevelőszülők a nekik járó juttatásokat". Szabó Máté akkori állásfoglalásában kiemelte: Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter elismerte, hogy a normatív állami hozzájárulások egyre kisebb arányban fedezik a gyermekek és fiatal felnőttek ellátásának valós költségeit.
,,A jelenlegi gazdasági helyzetben azonban a normatív támogatás növelésére - bár azt a szaktárca szakmai szempontból indokoltnak tartja - nincs lehetőség, de a minisztérium a 2012-es költségvetés tervezésekor kezdeményezni akarja" - áll az ombudsmani jelentésben. Pest megye idén többször szerepelt már a hírekben. Tavasszal - a megye legnagyobb hitelezőjeként - a közétkeztetést végző Hungast Kft. leállította a főzést a megye több középiskolájában és szociális intézményében, néhány napja pedig tizenkét intézményben be is zárta a konyhát. Június végén a megyeháza sajtófőnöke a távirati irodát arról tájékoztatta, hogy három ingatlanjától kénytelen megválni a Pest Megyei Önkormányzat, további kettőre pedig jelzálogot jegyeztetett be.
Ambrus András elmondta: továbbra is négymilliárd forint adósságot kellene törleszteniük, míg folyamatosan csökkenő bevételeikből 56 intézményük fenntartására is alig futja. Ennek némileg ellentmond, hogy információk szerint felmerült három-négy gyermekotthon ,,átadása" a váci egyházmegye részére, ettől azonban a megye végül elállt.
Az ombudsman sem először foglalkozott a gyermekekkel. Szabó Máté egy tavaly decemberi állásfoglalásában arról írt, hogy ,,az állam gondozására szoruló gyermekek védelemhez és gondoskodáshoz való joga elsődlegesen a gyermekvédelmi szakellátórendszer személyi és intézményi hiányosságai miatt sérül".
A mélyülő anyagi gondokon azonban túlmutat a valódi probléma. A gyermekotthonokban ugyanis az árva és félárva gyerekek mellett speciális nevelési igényű, magatartás-zavaros, helyenként fogyatékkal élők is vannak. ,,A gyermekvédelem úgy rossz, ahogy van, alkalmatlan arra, hogy a gyerekeket gatyába rázzuk" - fogalmazott egy informátor.
Ennek pedig az egész társadalom megérzi a súlyos következményeit.