Nő a feszültség, sok a panasz

Tüntetni készülnek a devizahitelesek a Facebookon

Egyre több a panaszos a frankhitelesek körében, hogy a bankok önkényesen emelik a kamatot, nem a frankárfolyam mozgásával arányosan változtatják a havi törlesztő részletek mértékét és átszámolását.

2011.08.03 15:46Pest Megyei Hírhatár - ma.hu

Sokan vitatják, miként lehetséges az, hogy a nálunk felvett frankhitel, ami valójában forint volt, miért magasabb törlesztő részlettel kalkulál, mint a hasonló konstrukcióban felvett hitel, például Ausztriában.
 
 
Ezek szerint, az 57-ben aláírt római szerződés 2004-es kibővítése (lsd.: unióba belépő ex-kommunista, kelet-európai országok) mégsem érvényesül maradéktalanul az új tagokra a banki szektorban, hiszen milyen elvi, erkölcsi, egyáltalán közgazdasági előírás alapján vonnak negatív distinkciót az ezen a területen kihelyezett hitelek visszafizetése kapcsán.
 
A helyzet egyre tarthatatlanabb, a bankok és maga a Bankszövetség sem adnak konkrét felvilágosítást állampolgári kérésre, és ami még elkeserítőbb, a Kormány sem tesz érdemleges lépéseket a még fizetőképes adósok megmentése érdekében, mert lássuk be, a nagy píárral fölvezetett fix árfolyam gyakorlatilag újabb hitelbe taszítja a fix árfolyamban gondolkodókat.
 
Ebben a tulajdonságok és következmények nélküli országban bármit meg lehet tenni, hiszen érthetetlen, hogy míg más EU-s országokban tüntetések szerveződnek, fórumokon csoportok és elégedetlenkedők fogalmazzák meg véleményüket, miközben az ügyek valósággal eltörpülnek a magyar drámával szemben: az elszabadult frank vajon meddig képes fölfelé kapaszkodni, mialatt tudjuk, milyen hatással van az export-importra, egyáltalán az egész gazdaságra, túl azon, hogy a fizetésképtelen családok havi költekezésének csökkenése mekkora belső hiányt és ÁFA-kiesést generál.
 
Érdekes módon a közösségi portálokon sem találtuk eddig a károsultak "nyomait", a napi több ezer lájkolás és komment gyakorlatilag érdektelen csacskaságok tömkelegéről szól, álkapcsolatok és ál-párkapcsolatok ál-randi levelezéseinek nyomait mutatja, pszichológiai terminussal élve: akar Ön erről beszélni?!

De érdemi viták, a mindennapjainkra vonatkozó problémák feltárása, vagy egyáltalán felvetése érdekes módon eddig nem mutatkozott e portálok egyikén sem, bár tudjuk, hogy a lakosság ötven százaléka naponta órákig lóg ezen oldalakon, vagyis tisztában vagyunk a véleményformálás ilyesfajta súlyával, amivel bátran élni lehetne egy hasonló dráma, vagy kisebb probléma esetén is.
 
Lehet, hogy az értelem mégis felülkerekedett a közösségi portálon üldögélő írástudók fejében, mert a legnagyobb közösségi portálon végre elindult egy szerveződés, mely a banki devizakárosultak között zajlik. Reményeink szerint nem lesz eredménytelen a kísérlet, mert lássuk be, sem a roskadozó EU, sem a kevésbé szociális bankszektor, sem a távol-kelet nem fog segíteni rajtunk addig, amíg nem vesszük kezünkbe saját sorsunkat.

Valószínűleg e gondolatmenet mentén indult el a facebookon már fellelhető kezdeményezés, mely egyenesen tüntetésre szólít fel az önkényes, egyoldalú és lassan már tűrhetetlen állapotok ellen, amiben a hitelt felvevők önhibáikon kívül vergődnek.

A kezdeményezők szándéka a bejegyzések alapján nem tűnik szélmalomharcnak, hiszen a leendő helyszínen közös pertársaság megalapítását is tervbe vették, ahogyan ügyvédek csatlakozására is bíztatnak, mert valamennyi szerződésben fellelhetők a PTK-val ellentétes frázisok, elég abból kiindulni, hogy a bank önkényesen és egyoldalúan nem módosíthat kizárólag az ügyfél kárára. Kíváncsian várjuk, hogy ez is egy elhaló kezdeményezés-e, vagy a lájkolók valóban tenni fognak valamit a maguk érdekében...

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.