0,00-0,25
Ez lesz a kiút? Csökkentette kamatcélját a Svájci Nemzeti Bank
0,00-0,25 százalékra csökkentette kamatcélját az eddigi 0,00-0,75 százalékról a Svájci Nemzeti Bank (SNB) szerdán.
2011.08.03 10:40MTIA szervezet a lépéssel egy időben bejelentette, hogy folyamatosan nagy figyelemmel kíséri a devizapiaci fejleményeket és, hogy rendkívül túlértékeltnek tekinti a frankot. Közölte továbbá, hogy szükség esetén további intézkedéseket hoz a frank erősödésének megakadályozására.
A döntés hatására az euró frank árfolyama a történelmi mélypont 1,0796 frankról 1,1054 frankra emelkedett. A frank 0,7628 dollárról 0,7765 dollárra gyengült. A frank/forint kurzus 252,79 forintról 246,31 forintra csökkent.
Az SNB az Európai Központi Bankkal és a Magyar Nemzeti Bankkal szemben célsávot állapít meg, mint monetáris politikájának legfontosabb eszköze.
Ez a célsáv a svájci frank három hónapos londoni bankközi kamatára szól. Szerdai közleményében a szervezet kiemelte, hogy az elmúlt hetekben jelentősen romlottak a világgazdasági kilátások. "Ezzel párhuzamosan erősödött a svájci frank, aminek következtében lényegesen romlottak a svájci gazdaság kilátásai" - írta az SNB. Az SNB szerdán likviditásbővítő intézkedéseket is bejelentett: arról tájékoztatott, hogy 30 milliárd frankról 80 milliárd frankra kívánja bővíteni a svájci pénzintézetek látra szóló betétállományát. Ennek elérése érdekében azonnali hatállyal bejelentette, hogy nem újítja meg a lejáró SNB-jegyeket, illetve banki refinanszírozási eszközben lekötött betéteket, továbbá kintlévő SNB-jegyeket vásárol mindaddig, amíg a kívánt betéti szintet el nem éri.
Az elemzőket némileg meglepetésként érte az SNB lépése. Korábban ugyanis rendre olyan véleményeket lehetett hallani, hogy a korábbi intervenciós kísérletek kudarca miatt a zürichi szervezet már nem fog beavatkozni a devizapiacba. Fabian Heller, a Crédit Suisse szakértője szerint a döntés egyértelműen a frank erősségére adott válaszlépés.
"Egyre nőtt a valuta lendülete, így előbb-utóbb mindenképpen bele kellett volna avatkozniuk, de nem számítottunk arra, hogy kamatot is csökkentenek" - fogalmazott a közgazdász. Világos, hogy az intervenció lehetséges további eszköz, de ez inkább a deflációs veszélyek elhárítása miatt történhet meg - tette hozzá.
Neil Mellor, a Bank of New York Mellon elemzője ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a lépések várhatóan nem képeznek akadályt a frank további erősödésének.
"Nehéz csata lesz, és legjobb esetben is csak az erősödés lendületét csökkentheti az SNB. A piac már eldöntötte, hogy a frank menedékvaluta és az ilyen lépések csak arra adnak lehetőséget, hogy a piaci szereplők olcsóbban jussanak hozzá a frankhoz" - tette hozzá.