A politikusok üdvözölték a megállapodást

Óvatos taps az amerikai adósságplafon alatt

Óvatosan üdvözölték politikusok világszerte Barack Obama amerikai elnök vasárnapi bejelentését, amely szerint megállapodás született az amerikai adósságplafon megemelésének feltételeiről.

2011.08.01 13:42MTI

Az ausztrál pénzügyminiszter, Wayne Swan hétfőn annak fontosságára hívta fel a figyelmet, hogy az amerikai politikusoknak a mostani, rendkívül fontos lépésen túl további intézkedésekről kell dönteniük.

Úgy fogalmazott: "ez rendkívül fontos lépés, de meg kell tenni a következőt is. Látnunk kell a költségvetési konszolidáció pályáját az Egyesült Államokban". Ez szükséges a világpiaci bizonytalanság csökkentéséhez - tette hozzá.
   
Jukio Edano, a japán kormány szóvivője sajtótájékoztatón, Josihiko Noda pénzügyminiszter pedig újságíróknak nyilatkozva üdvözölte hétfőn az amerikai elnök bejelentését és mindketten reményüket fejezték ki, hogy a megállapodás a pénzpiacok stabilizálódásához járulhat hozzá.
   
Csu Pao-liang, a kínai fejlesztési és reformbizottságának közgazdásza szerint a megállapodás enyhíthet a hosszú távú befektetők aggodalmain, ám hangsúlyozta, hogy az amerikai adóskockázati besorolás rontásának továbbra is "nagy a valószínűsége".

Amerika visszaminősítése esetén csökkenne az országok hajlandósága dollár tartására, ami jelentős tőkeáramlást indítana el a fejlődő piacok irányába, így Kínába is - tette hozzá.
   
Párizsban Francois Baroin pénzügyminiszter "a megfelelő irányban tett lépésnek" nevezte a döntést és a Görögországnak nyújtandó újabb mentőcsomagról született megállapodáshoz hasonlította fontosságát.

Obama elnököt bírálja az adósságplafon-megállapodásért Paul Krugman

Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász éles kritikával illette az adósságplafon megemelésének kereteiről létrejött megállapodás miatt Obama elnököt a New York Times online kiadásában, mondván, a megállapodással nem hogy nem sikerült elkerülni a katasztrófát, hanem az elnök és pártja számára az maga a katasztrófa.
   
A megtakarítási program csak tovább mélyíti a gazdasági válságot és hosszabb távon nem javítja, hanem növeli az amerikai költségvetési hiányt. A megállapodással Krugman szerint az a legnagyobb gond, hogy az amerikai politikában már nyilvánvalóan semmilyen árat nem kell fizetni nyers zsarolásért, ami a banánköztársaság-státusz felé vezető lejtőre taszíthatja az Egyesült Államokat.
   
Krugman rámutat, hogy az Egyesült Államok még nem lábalt ki a pénzügyi válság gazdasági következményeiből és legalább 2013-ig még gazdasági stagnálással kell számolni.

"A legrosszabb amit ilyen esetben tenni lehet, az az állami kiadások csökkentése, ami csak még jobban visszafogja a gazdasági teljesítményt" - fejtette ki. "A kiadások csökkentése gazdasági stagnálás idején nem hogy nem javítaná, de még ronthatja is a költségvetés helyzetét."
   
Krugman a kiadáscsökkentést mint gazdasági gyógymódot a középkori orvosláshoz hasonlítja, amikor érvágással "gyógyították" a betegeket és ezzel csak még jobban legyengítették őket.
   
Krugman szerint Obama elnök most is, mint tavaly decemberben, amikor meghosszabbította a magas jövedelműek adókedvezményeit, engedett a "zsarolásának" és meghátrált, további zsarolásra bátorítva ezzel a republikánusokat.

"Lesz még bőven alkalom krízis kirobbantásával fenyegetőzni, hacsak az elnök nem enged a követeléseknek, és mostantól bízván lehet rá számítani, hogy engedni fog" - idézi a New York Times online kiadása a Nobel-díjas közgazdászt.

Londoni elemzők: hosszú távú amerikai költségvetési megoldás kell

Az amerikai adósságlimit-emelés sem tünteti el az Egyesült Államok előtt álló hosszú távú költségvetési kihívásokat, ám a két nagy párt vezetőinek kompromisszumos kiegyezéséhez vezető törvényhozási huzavona után nehéz abban bízni, hogy a Kongresszus képes lesz rátalálni a megfelelő költségvetési pályára - vélekedtek hétfői helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.
   
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési cégcsoportja hétfői elemzésében közölte: számításai szerint legalább ötezer milliárd dolláros hiteles deficitcsökkentő programra lenne szükség ahhoz, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért amerikai államadósság-rátát a következő évtizedben stabilizálni lehessen.
   
A Barclays Capital szerint egy ilyen mértékű megtakarítással 2021-re a GDP-érték 75-80 százalékán stabilizálódhatna az amerikai államadósság.    
   
A ház szerint egy ennél jóval kisebb deficitcsökkentő programmal "nagyon keveset" lehetne csak elérni. Például egy kétezer milliárd dolláros névleges összegű megtakarítási terv - a különböző járulékos tényezők figyelembevételével - tíz év alatt ténylegesen 750 milliárd és ezermilliárd dollár közötti halmozott deficitcsökkentésnek felelne csak meg.
   
Mindezek alapján a Barclays Capital londoni elemzői továbbra is magasnak ítélik az Egyesült Államok leminősítésének kockázatát.
   
Ezt más nagy londoni házak is jósolják.
   
Az egyik vezető citybeli pénzügyi-befektetési elemző cég, a Capital Economics szakértőinek minapi tanulmánya szerint az adósságplafon emeléséről szóló egyezség létrejötte esetén is "mind nehezebb elképzelni", hogy az Egyesült Államok miként tudná megőrizni lehetséges legjobb, "AAA" adósbesorolását.

A hitelminősítők ugyanis egyenes utalásokat tettek arra, hogy ehhez legalább háromezer milliárd, de inkább négyezer milliárd dolláros államháztartási deficitcsökkentő programra lenne szükség a következő tíz évre, "márpedig a jelenleg ismert javaslatok egyike sincs még a közelében sem ennek az összegnek".
   
A JP Morgan bankcsoport előrejelzése szerint a következő két évben jelentős költségvetési szigorítások várhatók ugyan az Egyesült Államokban, ám az amerikai költségvetési pálya még ezzel együtt is messze lesz attól, hogy stabilizálható legyen az államadósság-ráta.

A cég elemzőinek várakozása szerint az amerikai államháztartás elsődleges - vagyis kamatkiadások nélkül számolt - GDP-arányos egyenlegének hiánya 2013-ig hozzávetőleg 5 százalékponttal 3,7 százalékra csökken, de a JP Morgan modellje alapján addigra inkább egyensúlyba kellene kerülnie az elsődleges mérlegnek ahhoz, hogy a bruttó amerikai államadósság megálljon a GDP-érték 105 százalékán.
   
Ahhoz pedig, hogy az adósságráta visszasüllyedjen a 2007-ben mért 60 százalékra, a JP Morgan számításai szerint két évtizeden át minden évben jelentős államháztartási többleteket kellene elérni.
   
A nemzetközi hitelminősítők már egyértelmű jelezéseket adtak arra, hogy megfoszthatják az Egyesült Államokat világszerte piaci kockázatmegítélési alapmércének tekintett "AAA/Aaa" adósbesorolásától: a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service július közepén egyaránt negatív - vagyis leminősítést valószínűsítő - megfigyelés alá vette az amerikai adósosztályzatokat.
   
Az S&P ehhez fűzött elemzésében "legalább egy a kettőhöz" esélyt adott arra, hogy 90 napon belül leminősíti az Egyesült Államokat, akár abban az esetben is, ha megszületik ugyan az egyezség az adósságlimit-emelésről, de a cég megítélése szerint az nem segíti elő a hosszú távú költségvetési és adósságkonszolidációt.
   
A Commerzbank londoni elemzőinek hétfői - "Megállapodás, happy end nélkül" címet viselő - értékelése szerint ugyanakkor "végső soron lényegtelen" az a kérdés, hogy valamelyik hitelminősítő rontja-e az amerikai "AAA"-t, vagy sem, és nem is az forog kockán, hogy az amerikai pénzügyminisztérium esetleg egy-két napot késik az esedékes számlák kifizetésével.
   
A cég szerint a baj az, hogy az adósságlimittel kapcsolatos törvényhozási huzavona "romba döntötte" az amerikai politikai rendszerbe vetett bizalmat, azzal kapcsolatban, hogy a Kongresszus jelenlegi állapotában képes lesz-e felvázolni egy olyan költségvetési politikát, amely fenntartható, és "gazdaságilag is van értelme".
   
A legutóbbi "katasztrofális" amerikai GDP-adatok is megmutatták, hogy nagyon keskeny ösvényre kellene rátalálni két "kellemetlen lehetőség" között. E lehetőségek egyike a ház szerint a deficit további halmozódása, amely elkerülhetetlenül költségvetési katasztrófához vezetne, a másik az amerikai gazdaság "megfojtása" költségvetési takarékossági intézkedésekkel, olyan időszakban, amikor a gazdaságnak inkább pótlólagos lendületre lenne szüksége.
   

A Commerzbank szerint azonban "egyre valószínűtlenebbnek tűnik", hogy a mostani amerikai törvényhozás megtalálja-e ezt a keskeny ösvényt, ennek "magától értetődő" következménye pedig az, hogy nemigen van ok a dollár jelentős mértékű erősödésére.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.