Emelni kell az adósságplafont

Obama: a fizetési kötelezettség elmulasztása nem alternatíva

Barack Obama amerikai elnök pénteken a Marylandi Egyetemen a deficitcsökkentésről és az adósságplafon emeléséről a kongresszus vezetőivel folytatott tárgyalásokról kijelentette: a fizetési kötelezettség elmulasztása nem lehet alternatíva.

2011.07.22 18:48MTI

Az elnök kijelentette, hogy az adósságplafont mindenképpen emelni kell, mert ha az amerikai kormány - a történelemben először - fizetésképtelenné válna, az felhajtaná a kamatlábakat, ami a deficit további növekedésékez vezetne.
   
Egy kérdésre válaszolva, amely azt feszegette, hogy az amerikai alkotmány 14. kiegészítése nem biztosít-e lehetőséget a számára, hogy a kongresszus beleegyezése nélkül, elnöki rendelettel emelje meg az adósságplafont, Barack Obama kijelentette, hogy a jogászai szerint ez nem egy "nyerő érv".
   
Obama megismételte, hogy a deficitet továbbra is "kiegyensúlyozott megközelítéssel", vagyis a kiadások csökkentése mellett a szövetségi bevételeknek a  - republikánusok által ellenzett - növelésével kívánja csökkenteni. Hangsúlyozta, hogy inkább az olajtársaságoknak és fedezeti alapok vezetőinek nyújtott adókedvezményeket csökkentené az oktatás finanszírozása helyett.
   
Amennyiben a mélyen megosztott kongresszus nem emeli meg a 14,3 ezer milliárd dolláros adósságlimitet, akkor - a pénzügyminisztérium korábbi bejelentése szerint - a kormány augusztus 2-tól képtelen lesz törleszteni a hiteleit.

Obama és a képviselőház republikánus elnöke, John Boehner sajtójelentések szerint kompromisszum felé közelít, amely tíz év alatt 3 ezer milliárd dolláros megtakarítást hozna, az adórendszernek az év végéig végrehajtandó átalakítása következtében pedig a kincstár ezer milliárd dollár plusz bevételhez jutna. Boehner azonban pénteken cáfolta, hogy erről megállapodott volna az elnökkel.
   
Obama - aki médiaforrások szerint elképzelhetőnek tartja egy áthidaló, rövid távú kompromisszum elfogadását is - sürgette, hogy a kongresszus hagyja jóvá a bér-adócsökkentés meghosszabbítását, és ratifikálja a Dél-Koreával, Panamával és Kolumbiával kötött kereskedelmi megállapodásokat, mindez szerinte "azonnali lendületet" adna az amerikai gazdaságnak.
   
A demokrata többségű amerikai szenátus pénteken elvetette a republikánusok uralta képviselőház által a héten elfogadott törvénytervezetet, amely jelentős költségvetési megszorításokat irányzott elő és az alkotmányban rögzítené a kiegyensúlyozott költségvetés követelményét.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.