22.089,12 ponton zárt
Mélyrepülésben vegetáltak a részvényárak a múlt héten a BÉT-en
Estek a részvényárak az elmúlt héten a Budapesti Értéktőzsdén, a részvényindex 1,01 százalékkal csökkent, 22.089,12 ponton zárta a hetet.
2011.07.17 10:19MTIA piaci aktivitás továbbra is alacsony: a múlt héten 75,2 milliárd forint értékben születtek üzletek a részvénypiacon, ami csaknem megegyezett az előző hetivel, amikor 75,3 milliárdot ért el a forgalom. A vezető részvények közül a Mol tudott emelkedni, a hét vesztese pedig a Magyar Telekom volt, több mint 3,8 százalékos eséssel.
A héten bár volt néhány kedvező fejlemény is, ezek azonban csak rövid időre tudták háttérbe szorítani a negatívumokat, így a hetet összességében a bizonytalanság és a kockázatkerülés jellemezte, sőt, olykor-olykor a pánikhangulat is. Az elmúlt pénteki kiábrándító amerikai munkaerőpiaci adatokat követően az e heti tengerentúli közlések túlzott izgalmakat már nem tartogattak, Kínából viszont erős GDP-adatok érkeztek. A figyelem középpontjában azonban továbbra is az európai adósságválság állt, amelynek hullámai immár az amúgy stabil és nagy "játékosnak" számító Olaszországot is elérték. Emellett az amerikai adósságplafon körüli politikai csatározások és a hitelminősítők ténykedése határozta meg a mozgásokat. Írország is bóvli kategóriába került egy héttel Portugália után, Görögország újabb pofont kapott, ezúttal a Fitch-től, az Egyesült Államokat pedig a Moody’s figyelmeztette.
Bernanke Fed-elnök féléves meghallgatása is piacmozgató erővel bírt: az elnök nem zárta ki a további gazdaságélénkítés lehetőségét, igaz, a lazítás nem azonnal folytatódna. Mindeközben megindult a tengerentúli gyorsjelentési szezon, Európában pedig a banki stresszteszt eredményeket várták a piacok.
Az Európai Bankhatóság (EBA) által nyilvánosságra hozott eredmények szerint a 90 vizsgált bankból 8 elbukott az európai banki stresszvizsgálaton.
Az év eleji állapotok alapján 20 bank került volna a kritérium 5 százalékos első körös magtőketartalék szint alá, azonban az azóta hatályba léptetett, több mint 50 milliárd euró tőkeinjekciót hozó intézkedéseknek köszönhetően 8-ra csökkent a teszten elbukó bankok száma. A 90 vizsgált bankból öt spanyol, két görög és egy osztrák bank bukott meg. A héten összességében inkább a negatív, vagy legalábbis a bizonytalanságra okot adó tényezők voltak túlsúlyban, így nem meglepő, hogy a kockázatkerülés jellemezte az elmúlt napokat.

A piacokon uralkodó bizonytalanságot jól szemlélteti a svájci frank kurzusának alakulása: az alpesi deviza a napokban az euróval, a dollárral és a forinttal szemben is új történelmi csúcsot ért el. Egyetlen hét leforgása alatt mintegy 8 százalékot erősödött a svájci deviza a forinttal szemben.
A BÉT-en a Mol részvények ára 3,39 százalékkal 21.350 forintra nőtt, forgalmuk az összforgalom 19,66 százalékát tette ki, közel 14,78 milliárd forint volt.
Az OTP árfolyama 3,51 százalékkal 5.500 forintra csökkent, a heti részvénypiaci forgalomból a bankpapír 63,81 százalékkal részesedett, 47,99 milliárd forintos adásvétellel.
A Magyar Telekom 3,85 százalékkal 550 forintra gyengült, heti forgalma 4,36 milliárd forintot tett ki, a teljes forgalom 5,80 százalékát adta. A Richter 1,34 százalékkal 37.295 forintra gyengült, forgalma 3,65 milliárd forint, az összforgalom 4,85 százaléka volt.
A másik gyógyszeripari részvény, az Egis árfolyama 1,32 százalékkal 18.750 forintra csökkent. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX egy hét alatt 0,67 százalékkal csökkent, 1.780,40 ponton állt pénteken.