Fenntartjuk a génmódosított vetőmag-mentességünket

3500 hektáron szennyezett a vetőmag

Csaknem ezer hektárnyi kukoricát kellett megsemmisíteni. A Vetőmag Szövetség egyeztetést javasol a GMO-kérdéskörről.

2011.07.14 12:07MTI

Magyarországon eddig körülbelül 950 hektáron termesztett génmódosított kukoricát semmisítettek meg, és azonosították az összes, ügyben érintett vetőmag-forgalmazót - mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter csütörtökön a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában.

Beszélt arról is, hogy további 2500 hektárt érint a szennyezett vetőmag, itt folyamatban van a hatósági eljárás. Ezekben a táblákban is megsemmisítik majd a kukoricát, azért, hogy ne kerüljön ki a természetbe a szennyezés - mondta a miniszter.

Fazekas Sándor hangsúlyozta: a tét, hogy Magyarország megőrizze genetikailag módosított szervezetektől (GMO) mentes státuszát. Kifejtette: körülbelül 950 hektárnyi kukoricánál volt a vetőmag egy ezreléket túllépően szennyezve, ennek a területnek a "lezúzása" már megtörtént.

Azonosították az összes, ügyben érintett vetőmag-forgalmazót, "több cégről is szó van" - mondta Fazekas Sándor. Kiemelte: a termelőkkel és forgalmazókkal együttműködve szeretnék tisztázni a helyzetet.

Magyarország GMO-mentessége a tavasszal elfogadott alkotmánynak is fontos része, a következő lépésben pedig arra fog javaslatot tenni, hogy tegyék büntethetővé a GMO-szennyezést, amelyek kapcsán el lehet majd járni büntetőjogi eszközökkel, illetve jogszabályt kell alkotni az ilyen esetben életbe lépő szankciókról is - jelezte a tárcavezető.

Elmondta: a szövegezés folyamatban van, és az új jogszabály tartalmazza majd a forgalomból való kivonás szabályait, a büntetési tételeket a GMO-mentesség megsértéséért, illetve azt is, hogy a céggel szemben milyen eljárások és milyen kárfelelősség lép életbe.

Jelenleg a Polgári törvénykönyv szabályozza az ilyen eseteket, de már a mostani lépésekkel is szeretnék világossá tenni, hogy meg kell őrizni Magyarország GMO-mentességét, és ha valaki ezt megsérti, akkor az állam részéről gyors, határozott reagálásra számíthat - hangsúlyozta Fazekas Sándor.

A Vetőmag Szövetség egyeztetést javasol a GMO-kérdéskörről

A Vetőmag Szövetség szakmai konzultációt javasol a jogalkotó, a hatóság és a cégek képviselőinek részvételével a vetőmag GMO-mentességéhez kapcsolódó jogalkotási, jogalkalmazási és gyakorlati problémák áttekintésére - közölte a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács csütörtökön az MTI-vel.

A szakmaközi szervezet ugyanakkor leszögezi: a vetőmagszakma ismeri és tudomásul veszi az agrárkormányzat azon törekvését, amely hosszútávon fenn kívánja tartani Magyarország GMO-mentes státuszát.

A közlemény szerint a cégek ezért szigorú minőségbiztosítási rendszerekkel dolgoznak, és kiemelten odafigyelnek arra, hogy GMO tartalmú vetőmagtétel ne kerüljön Magyarországra, még véletlenszerűen sem.

A szakmaközi szervezet tájékoztatója emlékeztet: az idén a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) által végzett vizsgálatok során több esetben is GMO jelenlétet mutattak ki. Emiatt az érintett növényállomány megsemmisítését rendelte el a hatóság.

A szervezet hangsúlyozza: a vetőmagcégek az importból származó vetőmagokat nemzetközileg akkreditált laboratóriumban tételes GMO vizsgálatnak vetik alá, és kizárólag csak negatív eredmény birtokában hozzák azokat forgalomba. Mivel szakmai szempontból nem vitatható, hogy a mintavételi és a mérési metodika minden esetben szükségszerűen magában hordozza a mérési hiba lehetőségét, a leggondosabb eljárás mellett is előfordulhat, hogy két laboratóriumi eredmény különbözik egymástól.

A Vetőmag Szövetség álláspontja szerint a vetőmagágazat alapvető érdeke olyan akkreditált hatósági laboratóriumi rendszer kialakítása és működtetése, amely megfelel a nemzetközi standardoknak. Így garantált az átláthatóság, a vizsgálati eredmények pedig megbízhatóak és a legkevésbé vitathatóak. A szövetség osztja azt a szakmai álláspontot, amely szerint el kell kerülni, hogy bizonytalan mérési eredményekre hivatkozva esetleg nem GMO-mentes termesztési kép alakuljon ki Magyarországról.

Kívánatosnak tartja a szakmaközi szervezet ugyanakkor azt is, hogy az illetékes hatóság a GMO vizsgálati eredményeit még a vetési időszak előtt hozza nyilvánosságra, csökkentve ezzel a lehetséges negatív következményeket - tartalmazza a közlemény.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.