Angolszász hitelminősítő helyett európai jöhet?
Németország is kiakadt a Portugália leminősítésén
Élesen bírálta a Moody's hitelminősítő intézet Portugália fizetőképességét leminősítő döntését a német pénzügyminiszter. Ezzel párhuzamosan Németországban felerősödtek azok a hangok, amelyek szerint az eddigi angolszász dominanciával szemben egy európai hitelminősítő intézményre lenne szükség.
2011.07.06 16:05MTISzerdai nyilatkozatában Wolfgang Scha:uble a Moody's döntését megalapozatlannak nevezte. A miniszter szerint a német kormányt meglepte a bejelentés, és értetlenül áll az előtt.
Scha:uble arra emlékeztetett, hogy Portugáliának új kormánya van, amely következetesen megvalósítja az elhatározott takarékossági programot, sőt - a miniszter szavai szerint - túl is teljesíti azt. Ebből kiindulva a jelenlegi időpontban semmilyen tényleges oka nem állt fenn a leminősítésnek - vélekedett a német kormány pénzügyminisztere.
A miniszter egyidejűleg közvetve hadat üzent a három nagy hitelminősítő intézetnek, a Moody's-nak, a Fitch Ratingsnek, továbbá a Standard and Poor's-nak. Scha:uble annak a nézetnek adott hangot, hogy a szóban forgó intézetek befolyását korlátozni kellene. A pénzügyminiszter szerint erőfeszítéseket kell tennie a három intézet "egyeduralmának" megtörésére.
Egy nappal korábban - nem először - hasonlóan foglalt állást Angela Merkel kancellár is. Merkel ezúttal Görögország kapcsán elsősorban a Standard and Poor's-hoz intézte szavait, de általánosságban mind a három nagy hitelminősítő intézet döntési felsőbbrendűségét megkérdőjelezte.
Az angolszász dominanciára utalva Merkel azt hangoztatta: Európának meg kell őriznie saját ítéletalkotási képességét. Merkel szerint mindenekelőtt a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Központi Bank, valamint az Európai Bizottság értékítéletére kell támaszkodnia.
A német kancellár az elmúlt hetekben mindenekelőtt Görögország leminősítésével kapcsolatban többször is élesen bírálta a három nagy hitelminősítő intézetet. Egyidejűleg a kancellár amellett foglalt állást, hogy egy önálló európai hitelminősítő intézetet kell létrehozni.
A Standard and Poor's németországi igazgatója ugyanakkor elutasította a bírálatokat. Egy szerdai interjúban az igazgató azt hangsúlyozta: a hitelminősítő intézetek folyamatosan és tartósan figyelnek valamennyi adós államot a piacokon, és csakis alapos elemzés után hoznak döntést. Az viszont mindenekelőtt a beruházók érdekeit szolgálja.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06