Sepregetnek a gazdaság táján
Járai szerint 20 év múlva biztos jó lesz
A gazdaság rendbetétele szempontjából nagyon fontos lépés volt az adósságcsökkentés.
2011.06.22 08:58MR1- KossuthEzt mondta a Kossuth rádió 180 perc című műsorában az MNB felügyelőbizottságának elnöke. Járai Zsigmond szerint még legkevesebb húsz évig ezen a pályán kell maradni ahhoz, hogy elfogadható mértékű legyen az államadósság. A gazdaság rendbetétele szempontjából rendkívül fontos lépés volt, hogy a kormány csökkentette az államadósságot - jelentette ki a Nemzeti Bank felügyelőbizottságának elnöke a Kossuth Rádió reggeli műsorában.
Járai Zsigmond hangsúlyozta, hogy még legkevesebb húsz évig ezen a pályán kell maradni ahhoz, hogy elfogadható mértékű legyen az államadósság. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a gazdasági növekedés egy részét minden évben az adósság csökkentésére kell fordítani - tette hozzá a szakember. A volt pénzügyminiszter beszélt arról is, hogy az őszre tervezett újabb, három százalék körüli adósságcsökkentő lépést a magánnyugdíjpénztárak részvényeinek eladása után jelentheti be a kormány.
Orbán Viktor kedden jelentette be, hogy a kormány egy lépésben, 81-ről 77 százalékra csökkentette az államadósságot a magánnyugdíj-pénztári rendszer átalakításából származó pénz felhasználásával. A miniszterelnök szerint ezzel megkezdődött a tartós adósságcsökkentés korszaka.
A kormányfő kedden reggel a Kossuth Rádióban emlékeztetett arra, hogy a magán-nyugdíjpénztári rendszer átalakításakor vállalták: abból több mint 1340 milliárd forintot az államadósság-csökkentésre fordítanak. A következő, kora őszi mérséklés 2 és 3,5 százalék közötti lehet, Orbán Viktor a TV2-nek azt mondta: ezt is a magán-nyugdíjpénztári átalakításból származó pénzből hajtják végre.
Az MSZP elnöke szerint az államadósság csökkentésekor a kormány azzal dicsekszik, ami nem az ő érdeme.
Mesterházy Attila úgy fogalmazott: a négyszázalékos csökkentést a magán-nyugdíjpénztári vagyon elrablásával valósította meg a kabinet. Az LMP csak akkor tudta volna támogatni a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások államosítását, ha a befolyó 3000 milliárd forintot teljes egészében az adósság csökkentésére fordítják. A Jobbik úgy véli: egyre nagyobb lesz a szakadék a kormányzat sikerpropagandája és a valóság között.