Megjelenés és hanyatlás

Egy grönlandi hideghullám okozhatta a vikingek távozását

Egy, a 12. században Grönlandra betört hideghullám okozhatta, hogy a viking telepesek eltűntek a szigetről.

2011.05.31 09:55MTI

A jelentéshez úgy rekonstruálták a korabeli hőmérsékletet 5600 évre visszamenően, hogy a Grönland nyugati részén található tavak üledékének összetételét vizsgálták. Az amerikai Brown Egyetem kutatóinak közleménye szerint nagyjából 1100-tól kezdődően nyolcvan éven keresztül 4 Celsius-fokot esett vissza az átlaghőmérséklet.

Ez a különbség körülbelül akkora, mint a mai Edinburgh (Skócia) és Reykjavik (Izland) átlaghőmérséklete közti eltérés.

"Egy határozott lehűlési trend figyelhető meg közvetlenül azt megelőzően, hogy az északiak eltűntek a területről" - mondta William D'Andrea kutatásvezető. A vikingek a 980-as években érkeztek meg Grönlandra a jelenlegihez hasonló meleg éghajlat idején.

A mostani tanulmányban kimutatott átmeneti klímaváltozás - amely a 14. századtól lezajlott úgynevezett kis jégkorszakot bő két évszázaddal előzte meg - újdonság volt a szakemberek számára. Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS-ben hétfőn megjelent tanulmány a megelőző évezredekben is több éghajlati felmelegedést és lehűlést detektált Grönlandon.

A változásokat több történelem előtti kultúra megjelenése és hanyatlása kísérte, kezdve a Saqqaq elnevezésű kultúrával.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.