Tévútra terelheti a kutatókat
Az "önjelölt" isteni részecskéktől óvják a CERN fizikusait
A CERN fizikusainak óvakodniuk kell az "önjelölt" isteni részecskéktől, az "imposztorok" ugyanis utánozhatják a Higgs-bozont - figyelmeztetnek az amerikai Fermilab kutatói új tanulmányukban.
2011.05.17 23:33MTIA részecskefizika úgynevezett standard modellje (SM) azt feltételezi, hogy a Higgs-bozonnak köszönheti sok részecske a tömegét. Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) nagy hadronütköztetőjét részben annak a reményében építették meg, hogy a csaknem fény sebességével száguldó protonnyalábok ütköztetése során keletkező "törmelékben" észlelhetik és kutathatják a Higgs-bozont - olvasható a New Scientist tudományos hírportálon.
A Higgs-bozont közvetlenül nem észlelhetik, ugyanis igen gyorsan felbomlik, a tudósok által már ismert, gyenge kölcsönhatást közvetítő részecskéket (erőközvetítők) képezve.
Patrick Fox, a Fermilab fizikusa és kollégái szerint lehetnek olyan még fel nem fedezett részecskék, amelyek ugyanilyen "bomlástermékeket" hoznak létre. Egy ilyen "imposztor" évekre tévútra vezetheti a kutatókat, hiszen tanulmányozása semmit sem árulna el a valódi Higgs-bozon tulajdonságairól.
"Amennyiben Higgs-bozon-féle ’utánzatot’ fedeznének fel a nagy hadronütköztetőben, évekbe fog telni, amíg bebizonyítják, hogy imposztorról van szó. Az ’önjelölt’ részecskéket 2014 után lehet majd sikeresen kiszűrni, amikor elérik az ütközések tervezett energiáját. A magasabb energiájú ütköztetések ugyanis megmutatják, hogy az új részecske kölcsönhatásba lép-e az erőközvetítőkkel, vagy sem. A kölcsönhatásra való képesség a Higgs-bozonra jellemző, de nem az imposztorokra" - hangsúlyozzák a Fermilab fizikusai.
A CERN kutatói keddi bejelentésük szerint viszont bizakodóak, azt remélik, hogy jövő év végére megoldódik a rejtélyes Higgs-bozon létezésének a kérdése. "Meglehetősen biztos vagyok abban, hogy 2012 végére választ adhatunk arra, hogy létezik-e a Higgs-bozon, vagy sem" - hangsúlyozta Rolf-Dieter Heuer, a CERN főigazgatója a Royal Society keddi sajtótájékoztatóján.
A standard modell (SM) valamely fizikai jelenségnek, eseménynek vagy rendszernek a szakemberek többsége által elfogadott, de bizonyosan nem teljes matematikai, fizikai leírása. A részecskefizika standard modellje az alapvető részecskék kölcsönhatásait vizsgálja a gravitáció kivételével: az elektromágneses, a gyenge és erős kölcsönhatást. Lényeges összetevője a Higgs-mechanizmus - amely létrehozza a részecskék tömegét -, illetve a még meg nem talált "isteni részecske", a Higgs-bozon.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06