A modern társadalmak problémája a korreláció

Túlzott függésben a GPS-től: mi lesz, ha összeomlik a rendszer?

Brit mérnökök arra a veszélyre figyelmeztettek nemrégiben, amely a műholdas navigációs rendszerek - például az amerikaiak által működtetett GPS (Global Positioning System) - iránti túlzott bizalom miatt leselkedik a fejlett államokra.

2011.04.11 09:51MTI

Ezek a rendszerek ugyanis könnyen összeomolhatnak, vagy elsöprő erejű támadás érheti őket.
   
A brit királyi mérnöki akadémia álláspontja szerint a technológia alkalmazása olyan széles körben terjedt el - a gépkocsik fedélzeti navigációs rendszereitől a pénzügyi tranzakciók időbélyegzőiig -, hogy megfelelő biztonsági mentések nélkül bármilyen hibájuk komoly zavarokat okozhat.

Egy friss európai bizottsági tanulmány arra mutatott rá, hogy a nyugati államok gazdasági növekedésének már hat-hét százaléka - ez mintegy 800 milliárd eurót jelent az unió államaiban - függ a navigációs rendszerektől, és a túlzott mérték komoly veszélyeket hordoz magában.
   
Az esetleges üzemzavarnak lehetnek technológiai okai, de a szándékos beavatkozásra is fel kell készülni. Egyes bűnözők például kis méretű zavaró jeladókat használnak, hogy elkerüljék az úthasználati díjak megfizetését, vagy hogy követhetetlenné tegyék a rakományok útvonalát. Maga a teljes rendszer terroristák célpontjává is válhat. A bizottsági jelentés a politikai beavatkozás lehetőségére is figyelmeztet, példaként azt az esetet hozva fel, amikor Észak-Koreának állítólag sikerült megakasztania a dél-koreai hadsereg kommunikációját.
   
"A GPS-rendszer komolyabb meghibásodása számos szolgáltatást lehetetleníthet el egy időben, köztük sok olyat, amelyekről azt gondolnánk, hogy teljesen függetlenek egymástól" - mutatott rá Martyn Thomas, a brit mérnöki akadémia kutatásvezetője.
   
A GPS rendszer használata jelenleg általánosnak tekinthető: a polgári repüléstől a rakományok követésén át az állomásokon várakozó vonatok ajtajainak bezárásáig egy sor szolgáltatás épül rá. A jelentés szerint ezek mindegyike veszélybe kerülhet, a skála az utastájékoztató rendszer meghibásodásából fakadó kényelmetlenségektől az emberéleteket fenyegető tragédiákig terjedhet - ha például zavar keletkezik a segélyhívó rendszerek működésében.

A képernyőkről eltűnnek a vonatok

Mindez nagyobb tudatosságot követel meg a kulcsfontosságú szolgáltatások biztonsági kockázatainak területén. Keményebb fellépést az olcsó zavaró jeladók értékesítése ellen - bár használatuk már ma is illegális az Európai Unióban -, és olyan erőfeszítéseket, amelyek révén növelhető a GPS-antennák és -vevők használatának rugalmassága.
   
Az alternatív műholdas navigációs rendszerek - mint például az európai Galileo-rendszer vagy az orosz Glonass - szélesebb körű alkalmazása segítség lehet ebben a folyamatban - mutatott rá a brit akadémia kutatásvezetője. De sok olyan sérülékenységgel, amelyet feltárt a jelentés, továbbra is együtt kell élnünk. Szinte lehetetlen ugyanis teljes képet alkotni arról, hányféle módon függ az életünk a fölöttünk mintegy 20 ezer kilométernyire keringő műholdról sugárzott gyenge jelektől.
   
Következményeit tekintve a GPS-sérülékenység nagyfokú rokonságot mutat a pénzvilág által leküzdendő kihívásokkal - erre a meglepő összefüggésre már a Financial Times írása világít rá.
   
A cikk egy napkitörés víziójából indul ki. Alig egy óra leforgása alatt a hálózatüzemeltetők képernyőiről eltűnnek a vonatok, az időzítő és jelzőszerkezetekben kommunikációs hibák jelentkeznek, az autók és teherautók navigációs rendszerei "megbolondulnak", rossz útvonalakat adnak meg a vezetőknek, megszakad a kapcsolat a segélyhívó rendszerek diszpécsereivel…
   
A legnagyobb veszély abból fakad, ami a GPS gyors sikerének is a kulcsa (amitől olcsó például): egyébként egymással semmilyen kapcsolatban nem álló rendszereket köt össze.
   
A jelenlegi pénzügyi válság okai is az összefüggésekben, a korrelációban keresendők - mutat rá a cikkíró. - A bankok sokszínűségre irányuló egyedi törekvései ugyanis még hasonlóbbá tette őket egymással, és a korreláció helytelen értelmezése a pénzügyi kockázatok kezelésének területén fokozottan megmutatkozott.

A probléma részben a technológiában is gyökerezik: az értékpapírosítási technológia túlzott kihasználása volt az elsődleges oka a pénzügyi buborék keletkezésének, a könnyű átjárhatóság és a sok "kreatív" bombasztikus ötlet pedig egy sor újabb, nehezen kezelhető kockázatot eredményezett. Azt pedig, hogy a lokálisnak induló amerikai ingatlanpiaci történések az erős korreláció folytán miként terjedtek ki az egész világra, immár harmadik éve tapasztalhatja meg mindenki.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.