Elmarad az űrbaktérium-támadás
Egyelőre nem lepik el a Földet az idegenek
Űrbaktériumok a Földön - néhány napja általános izgatottságot váltott ki a hír. A tudósok többsége azonban óvatos - és szkeptikus - maradt a felfedezéssel kapcsolatban.
2011.03.08 15:23ma.huNem is alaptalanul, hiszen az elmúlt 50 évben most harmadszorra jelentette be valaki a tudományos életben, hogy Földön kívüli organizmusokra bukkant. Tekintve, hogy a világűrbe kiküldött eszközeink meglehetősen fejletlenek még az alapszintű létformák felismerésében is, ezért, ahogyan most is, úgy eddig minden alkalommal a Földön vélték megtalálni a hívatlan vendégeket. Az úgynevezett pánsperium-elmélet jegyében ugyanis számos tudós úgy véli: bolygónkra az élet meteoritok közvetítésével jutott el.
Az elméletet tehát ismét alá kívánták támasztani egy frissen felfedezett baktériummal, melyre a NASA Marshall Űrrepülési Központjában dolgozó Richard Hoover „akadt rá”. Felfedezését azonban nem az észak-amerikai űrhivatal szócsövén, hanem a Journal of Cosmology újságban tette közzé az asztrobiológus. Eszerint olyan parányi „lenyomatokat” figyelt meg egy minden kétséget kizáróan az űrből származó meteoritdarabka belsejében, melyek mikroorganizmusok, konkrétan baktériumok jelenlétére utalnak. Utóbb azonban kiderült, hogy - akárcsak a korábbi két esetben - földi eredetű szennyeződést véltek idegen létformának.
Edward Anders, az Illinois-i Chicago-i Egyetem nyugdíjas meteorit-szakértője pont a korábbi esetek miatt véli úgy, hogy habár a Hoover által felfedezett nyomok kétségtelenül szokatlanok, egyelőre pontosan nem is meghatározható mivoltuk, nincs ok azt feltételezni, hogy bolygónk atmoszféráján kívülről származnának. A mikroszkopikus szálak túlságosan egyszerűen ahhoz, hogy bármilyen biológiai eredetet lehessen feltételezni róluk, vélekedett Anders. A férfi szerint ilyen nyomokat élettelen, kémiai reakciók is kialakíthattak.

Az Oklahomai Egyetem geofizikusa, Michael Engel is a szkeptikusok táborát erősíti. Habár azt elismeri, hogy a Hoover által tanulmányozott meteorit gazdag szénalapú összetevőkben – ami az élet egyik alapvető építőkövének számít –, ugyanakkor a földi baktériumok nem válogatnak, megeszik az űrből érkező szénalapú táplálékot is, adott hangot kételkedésének Engel. Mindazonáltal végső ítéletet nem mondott a NASA szakemberének felfedezése felett, bár fontosnak tartotta megjegyezni, hogy saját a kísérletei szerint nem akadtak ismert aminosavak nyomára, ami azt feltételezi, hogy földi mikrobák nem szállták meg a meteoritot.
Úgy tűnik tehát, hogy az űrbaktériumok inváziója ismét elmarad, de kétségtelenül nem ez volt az utolsó próbálkozás a témában.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06