Hamarosan itt vannak az Éta Aquaridák kuzinjai
Lángra lobban az ég: érkeznek az Orionidák
Érkezik az év egyik legjelentősebb és legjobban megismert meteorraja, az október utolsó harmadában jelentkező Orionidák.
2010.10.20 15:26MTIMint Tepliczky István csillagász, a Magyar Csillagászati Egyesület elnökségi tagja szerdán az MTI-nek elmondta, a meteorraj a Halley-üstökösből származik. Ily módon, amikor egy ilyen meteor "lángra lobban" bolygónk légkörében, valójában a Halley-üstökös egy-egy darabkáját látjuk elégni.
A raj tavaszi párja a májusi Éta Aquaridák, az üstökös pályája ugyanis kétszer is metszi a Föld pályáját. A meteorrajt 1839-ben fedezte fel Edward C. Herrick, de csak egy 1911-es tanulmány vetette fel az Éta Aquaridákkal való kapcsolatát.
"A nagyobb meteorrajokat azokról a csillagképekről nevezik el, amelyek irányából +érkeznek+. Az augusztusban jelentkező Perseidák mintha a Perseus-csillagképből +rajzanának+ ki, egy őszi meteorraj, a Tauridák mindkét ága pedig a Bika-csillagkép (Taurus) felől +érkezik+" - magyarázta a meteorrajok elnevezését Tepliczky István.
Amennyiben egy adott csillagkép már "foglalt", vagy kisebb áramlatról van szó, akkor egyetlen csillaghoz "kapcsolják" a meteorrajt. Ilyenek a Kappa Cygnidák, amelyek a Hattyú-csillagkép egyik tagjáról kapták a nevét.
Mivel a Halley-üstökös retrográd irányba kering, a meteorokat "szemből" kapjuk, így légkörbe érkezési sebességük igen nagy, átlagosan 60 kilométer másodpercenként. "Ugyanebben az időszakban más, kisebb rajok is jelentkeznek, például a déli és az északi Tauridák. Utóbbiak sokkal lassúbbak. Ennek alapján lehet őket megkülönböztetni egymástól: amelyik gyors, az Orionida, amelyik lassúbb, valami más" - emelte ki a csillagász. Ismertetése szerint az Orionida-meteorraj tagjai viszonylag látványosak.
"Üstökösből erednek, az üstökösök anyaga általában kissé lazább, a keményebb porszemcséket fagyott gázok veszik körül. Amikor ezek a légkörbe érnek, elégnek, látványos nyomot hagyva maguk után" - mondta. Mint hozzátette, vannak olyan meteorrajok, amelyek kisbolygókból származnak, anyaguk tömörebb, és így kevésbé látványos "előadásban" részesítik a szemlélődőket.
A maximum időszaka 4-5- nap, de az azt megelőző és követő időszakban is lesznek szórványos hullócsillagok.
Rossz hír a megfigyelőknek, hogy telihold van. Óránként 10-20 hullócsillagra lehetne számítani, ám a holdfényben ennek csupán a töredéke várható. A megfigyelésre a hajnali órák a legalkalmasabbak. "Az Orion-csillagkép hajnaltájt látható, ekkor számíthatunk nagyobb csillaghullásra" - emelte ki Tepliczky István.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06