A kétdimenziós grafén kísérletek díjat értek
Andre Geim és Konstantin Novoselov kapta megosztva a fizikai Nobel-díjat
Andre Geim és Konstantin (Kostya) Novoselov Nagy-Britanniában dolgozó (Manchesteri Egyetem), orosz származású tudósoknak ítélték oda megosztva az idei fizikai Nobel-díjat - jelentették be kedden a Svéd Királyi Tudományos Akadémián Stockholmban.
2010.10.05 17:27MTIAz illetékes bizottság indoklása szerint a két tudós a kétdimenziós grafénra (egyetlen atom vastagságú grafitréteg, kétdimenziós szén atomrács) vonatkozó előremutató kísérleteiért érdemelte ki az elismerést. A díjjal 10 millió svéd korona (mintegy 300 millió forint) jár együtt. Geim és Novoselov megmutatta, hogy a szén extrémvékony - csupán egy atomnyi - rétegben a kvantumfizika világából származó kivételes tulajdonságokkal bír.
Mivel a grafén gyakorlatilag átlátszó és jó vezető, ezért alkalmas átlátszó érintőképernyők, fénypanelek és talán még napelemek gyártására is. Az anyag különlegessége, hogy átlátszósága mellett mégis annyira tömör, hogy a legkisebb gázatom se képes áthatolni rajta. Az elektromosságot csaknem olyan jól vezeti, mint a réz. Az indoklás szerint a grafénnel végzett kísérletek új anyag kifejlesztéséhez vezethetnek, valamint innovatív elektronikai termékekhez.
A kétdimenziós grafénnel végzett kísérletek lehetővé teszik a fizikusoknak azt is, hogy a kvantumfizikai jelenségeket tanulmányozzák rajta. A kutatópár kísérletei során a közönséges ceruzabélhez hasonló grafitdarabkából állította elő a szupervékony anyagot. Ragadós szalagot használtak arra, hogy egyatomnyi réteget "nyújtsanak" az anyagból. A bizottság külön kiemelte azt a játékosságot, amely a tudós páros fizikai problémákhoz való hozzáállását jellemzi.
Az 51 éves Geim holland állampolgár, míg a 36 éves Novoselov, aki 1973 óta a legfiatalabb fizikai Nobel-díjas, brit-orosz kettős állampolgársággal rendelkezik. Bár jelenleg mindketten a Manchesteri Egyetemen tevékenykednek, karrierjüket a fizika tudományterületén a jelenlegi Oroszországban kezdték. A bejelentés után Stockholmból telefonon hívták fel Geimet, aki a jelen lévő újságíróknak elmondta: megdöbbentette a hír, de azt tervezi, hogy a beszélgetés után visszatér szokásos keddi tevékenységéhez.
"Véleményem szerint több fajtája van a Nobel-díjasoknak; az egyik, miután megkapta a díjat, felhagy mindennemű munkával élete hátralévő részében. Ez rossz szolgálat a közösségnek" - fogalmazott. A másik kategória, amelybe elmondása szerint ő is tartozik, olyan emberekből áll, akik "úgy gondolják, véletlenül kapták meg a Nobel-díjat, ezért elkezdenek még keményebben dolgozni, mint korábban".
Andre Geim az AP amerikai hírügynökségnek nyilatkozva elmondta: nem számított arra, hogy idén kitüntetik, és azt is elfelejtette, hogy most döntenek a Nobel-díjakról. A grafénról úgy vélte, hatása olyan forradalmi lehet, mint annak idején a műanyagoké volt. "Minden lehetőség megvan arra, hogy annyira megváltoztassa az emberek életét, mint a műanyag tette ... ez valóban izgalmas" - mondta a fizikus a mindössze hat éve kifejlesztett szénrácsról.
Novoselov, aki PhD hallhatóként annak idején Geimnek dolgozott Hollandiában, a TT svéd hírügynökségnek úgy fogalmazott, "sokkolta" a hír. Elmondta: nem számított a díjra, annak ellenére, hogy egyes spekulációk azt állították, 2010 lehet az "ő éve". "Megtanultam nem figyelni a spekulációkra" - jegyezte meg.
A Manchesteri Egyetem közleménye szerint az elismert teljesítmény "csodálatos példája egy tudományos kíváncsiságból származó alapvető felfedezésnek, amely jelentős gyakorlati, társadalmi és gazdasági előnyökkel bír a társadalom számára". Phillip F. Schewe, az Amerikai Fizikai Intézet (AIP) szóvivője "jól megérdemeltnek" nevezte a díjat. Gennagyij Meszjac, az Orosz Tudományos Akadémia alelnöke kitörő lelkesedéssel üdvözölte Andre Geim és Kostantin Novoselov kitüntetését. "Csak lelkesedni tudok. Az orosz zsenik Manchesterben is képesek áttörést elérni" - mondta az akadémikus.
Zsoresz Alfjorov akadémikus, akit ugyanezen díjjal 2000-ben tüntettek ki, kijelentette: az Angliában élő két tudós eredményei áttörést hoznak az elektronikában. Sajnálkozásának adott ugyanakkor hangot, hogy a kutatók nem nevezhetők oroszoknak, mivel Angliában élnek. A fizikai Nobel-díjjal kitüntetett két tudós Oroszországban született - Geim Szocsiban 1958-ban, Novoselov Nyizsnij Tagilban 1974-ben, s mindketten Moszkvában végezték az egyetemet. Geim dolgozni is Oroszországban kezdett, de Novoselev már a disszertációját is Hollandiában védte meg.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06