"Tudományos népbutítás"
Évekkel előre figyelmeztet a földrengésekre a geoszkóp
Évekkel előre figyelmeztet a várható földrengésekre egy újdonságszámba menő készülék, a geoszkóp - állítja Roberto Del Gado Estrada geológus.
2010.07.15 07:14MTIA földmozgásokat megbízhatóan előrejelző módszert máig nem sikerült kifejleszteni. A szeizmológusok ugyan a Föld minden területére meg tudják adni az átlagosan előforduló földrengések gyakoriságát és erősségét, de az egyes konkrét katasztrófák a tudomány álláspontja szerint hosszú távon nem előreláthatóak. Az általános kétely ellenére néhány földtantudós ez idő szerint egy olyan új rendszer kifejlesztésén dolgozik, amely javít a földrengések előrejelzésén.
A varázsige: geoszkóp.
Ez az újításon alapuló készülék a kőzetlemez-eltolódások közelében méri a kőzetek meghajlását és állítólag évekkel korábban előrejelzi a földrengéseket. A műszert Rómában mutatta be először Roberto Del Gado Estrada geológus. A Costa Rica-i származású tudós 30 év kutatás után fejlesztette ki a rugalmasság elvén alapuló mérőeszközt. A szerkezet körülbelül 70 méter mélységig képes mérni azt, hogyan reagálnak a kőzetek azokra a növekvő mechanikai feszültségekre a Föld belsejében, amelyek közepes erősségű vagy nagy erejű földmozgásokat idézhetnek elő.
"A geoszkóppal megállapíthatjuk, milyen mértékben deformálódtak a kőzetek a mechanikai feszültségek hatására. Évekkel előre megmondhatjuk, hogy az egy bizonyos helyen felhalmozódott elasztikus feszültség földrengéshez vezethet-e. Ez pedig lehetővé teszi számunkra, hogy óvintézkedéseket hozzunk" - mondta a geológus az APA osztrák hírügynökségnek.
A geoszkóp 200 kilométeres térségben szolgáltathat adatokat a kőzetek deformálódásáról. A mérőkészülékek hálózata, amely a földrengésveszélyes területeken rögzíti a kőzetek alakváltozását, főként Olaszországban nyithat új utakat a földmozgás-előrejelzésben. "Tíz készülék elég lenne, hogy a legkényesebb kőzetdeformációkat ellenőrizzük. Ráadásul a geoszkóp tizedével kevesebbe kerül, mint bármely más szeizmikus adatokat gyűjtő, hagyományos rendszer" - fejtegette Del Gado Estrada.
A rendszert tudományos berkekben már bemutatták, tesztelését most fogják elvégezni.
Del Gado Estrada bírálta, hogy a tudományos társadalom kétkedéssel fogadja az új módszereket a földrengések előrejelzésében. "Akadnak a tudományos népbutításnak akut formái, amelyek köveket gördítenek az új kutatások útjába" - fogalmazott.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06