Megvan a Sinosauropteryx
Répavörös farktollazattal páváskodó dinoszauruszra leltek
Répavörös farktollazattal "páváskodhatott" a Sinosauropteryx (kínai gyíkszárny) - állítják brit kutatók, akik felfedezésükről a Nature online kiadásában számolnak be.
2010.01.28 14:52MTIAz 1996-ban Kínában felfedezett Sinosauropteryx volt az első ismert "tollas" dinoszaurusz, amely a kora krétakorban, több mint 120 millió évvel ezelőtt élt. A felnőtt egyed hossza valamivel több mint 1 méter volt, a 64 csigolyából álló farka viszont meghaladta a testhossz felét. E dinoszauruszra hosszú nyak volt jellemző, a viszonylag rövid mellső végtagok három karmos ujjban végződtek, melyek közül az első rendkívül hosszú és vastag volt. Az állkapocs elején lévő fogak sima élűek, míg a hátrébb lévők csipkézettek voltak.
A kínai gyíkszárny igazi érdekessége azonban a kültakaró lenyomataiban rejlik: a helyenként 4 centimétert is elérő, pehelytollszerű képződmények a koponya hátsó részén, a nyakon, a háton, a csípőn és a farok mindkét oldalán, illetve a mellső végtagokon is nőttek.
A Sinosauropteryx valószínűleg kisebb emlősökkel és más kistestű állatokkal táplálkozott. Erről árulkodik az egyik példány gyomortartalma is, amelyben három emlősállkapcsot találtak. A dinoszauruszokat általában fakó, barna vagy szürke tónusokban szokás ábrázolni, ám egy 125 millió éves lelet tanúsága szerint a Sinosauropteryx farktollazata répavörös színű lehetett.
Az angliai Bristoli Egyetem kutatói elektronmikroszkóp segítségével a Sinosauropteryx fosszílizálódott tollaiban ugyanolyan melanoszómákat fedeztek fel, mint amilyenek bármely más tollazatban is megtalálhatók. (A melanoszómák a pigmentsejtek plazmájában lévő hólyagocskák, amelyek a melanin - festékanyag - raktározására szolgálnak).
"A tollak tömve vannak melanoszómákkal, és bár maga a festékanyag már réges rég eltűnt, a hólyagocskák alakja árulkodik arról, hogy milyen pigmenst tartalmaztak" - magyarázta a kutatásokat irányító Mike Benton professzor. Ismertetése szerint egyrészt gömbölyű, vörös színezőanyag tárolására szolgáló hólyagocskákat fedeztek fel, másrészt hosszúkás melanoszómákat, amelyek szürkésfehér pigmenst raktároztak.
"Ezek ugyanolyanok, mint amilyent a vörös hajban észlelünk" - hangsúlyozta a professzor. Paul Sereno, a Chicagói Egyetem neves dinoszaurusz-szakértője szerint a Sinosauropteryx esetében a színes farktollazat, ahogy a pávák esetében, "hivalkodásra" szolgálhatott. Thomas Holtz, a Marylandi Egyetem paleontológusa szerint az angliai kutatás segít kialakítani egy összetettebb képet a távoli múltban élt lényről, amelyet így nem tekintenek pusztán "csontkollekciónak".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06