Futószalagon születnek benne új csillagok
12 milliárd éves "poros" galaxist fedeztek fel
Az eddig ismert legöregebb, 12 milliárd fényévre lévő "poros" galaxist fedezte fel a Bonni Egyetem vezetésével dolgozó csillagászok egy csoportja.
2010.01.28 09:32MTIA csillagrendszer már akkor is létezett, amikor az univerzum még csak 1,5 milliárd éves volt, ezzel pedig a "poros" galaxisok közül az eddigi legöregebb - számoltak be felfedezésük részleteiről a tudósok. A világegyetem gyermekkorába való betekintést egyfajta "természetes teleszkóp" tette lehetővé Kirsten Knudsen és kollégái számára. A tudósok véletlenül bukkantak rá az eddig ismeretlen ősi galaxisra, amely több méretes rendszer mögött bújt meg
Ezen galaxisok nehézségi ereje távcsőként nagyította fel a "poros" galaxist. Az újonnan felfedezett ősi galaxis a halványabbak közé tartozik, mérete a Tejút rendszerének mindössze alig egytizede. Viszont annál produktívabb: szinte futószalagszerűen, a mi galaxisunknál százszor gyorsabban születnek benne új csillagok. A szóban forgó "poros" galaxis azok közé a szubmilliméteres tartományban lévő csillagrendszerek közé tartozik, amelyek csak azért láthatók, mert az csillagközi anyagot fiatalabb és nagyobb csillagok sugárzása melegíti fel.
A távoli univerzumban már fedeztek fel ilyen galaxisokat, de olyat, ami halványan fénylik, még nem. A tudósok az Astrophysical Journal című tudományos folyóiratban számoltak be felfedezésükről, amelyet a Hawaiin működő teleszkópokkal és a Hubble űrtávcső segítségével értek el.