Biztonságban az intim szféra - hát a bombák?
Nem kukucskál olyan nagyon: új biztonsági testszkennert fejlesztettek ki jénai tudósok
Hőkamerához hasonló biztonsági testszkennert fejlesztettek ki jénai tudósok; állításuk szerint ez az elektromágneses készülékekhez képest érdemben csökkenti az utasok intim szférájába való betekintés mértékét.
2010.01.09 08:08MTIAz új készülék az elektromágneses szkennerekkel ellentétben nem mutatja a test pontos körvonalát, csak egy kétdimenziós, fényes felületet jelenít meg, amelyen árnyékok jelzik az elrejtett tárgyak helyét - magyarázta Torsten May, a jénai Fotontechnikai Intézet kutatója.
A test hőkibocsátását megjelenítő készülék akár egycentiméteres tárgyakat is képes kimutatni, azonban csak felületi képet készít, így az implantátumok és hasonló részletek nem láthatók - hangsúlyozta a fizikus. May szerint a jelenleg az erfurti repülőtéren tesztelt szkenner egy-két éven belül a piacra kerülhet.
Mióta 2009 karácsonyán egy nigériai fiatalember alsóneműjébe rejtett robbanóanyaggal kis híján felrobbantott egy Amszterdamból Detroitba tartó repülőgépet, újra napirendre került a repülőtéri utasellenőrzés szigorítása, melynek egyik eszköze lehet az úgynevezett testszkennerek alkalmazása. Hollandia már több ilyen készüléket üzembe helyezett az Amerikába tartó járatok utasainak ellenőrzéséhez, és a britek, valamint az olaszok is úgy döntöttek, hogy megkezdik a testszkenner alkalmazását. Több uniós ország azonban ellenzi ezt, s egyelőre az Európai Bizottság sem döntötte el, hogy javasolja-e a készülék európai repülőtereken való általános alkalmazását.
A személyiségi jogok egyes védelmezői - elismerve a készülék jelentőségét biztonsági szempontból - aggályosnak tartják, hogy az elektromágneses szkenner háromdimenziós képet készít az utasról, és pontosan mutatja a test körvonalát.
A technológia védelmezői ugyanakkor rámutatnak, hogy a meztelen test körvonalait mutató képet emberi szem csak akkor látná, ha az automatikusan működő számítógépes elemzés valami gyanúsat mutatna ki és riasztó jelzést adna.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06